Toyota: autonomiczne auta wciąż zbyt niebezpieczne

Toyota Motor zamierza jeszcze przez lata projektować auta kierowane głównie przez ludzi, bo uważa, że przekazanie kontroli komputerom wciąż jest zbyt niebezpieczne.

Toyota zwraca uwagę, że choć ludzie są gotowi zaakceptować tysiące śmiertelnych wypadków rocznie na drogach, spowodowanych głównie błędem człowieka, to nie są wciąż gotowi tolerować ich, jeśli auta kierowane byłyby przez komputery.

- Nikt w branży motoryzacyjnej lub IT nie jest bliski osiągnięcia prawdziwego Poziomu 5 autonomii – powiedział Gill Pratt, szef Toyota Research Institute, odnosząc się do pojęcia opisującego pełną autonomię samochodu bez żadnej interwencji człowieka. – Nauka maszyn zajmie jeszcze wiele lat i dużo więcej mil zanim ktokolwiek osiągnie wymaganą perfekcję zarówno w testach symulowanych, jak i w realnym świecie – dodał.  

Japoński koncern stworzył Toyota Research Institute w 2015 roku. Przeznaczył 1 mld USD na badania, rekrutując najlepszych specjalistów w USA od sztucznej inteligencji, robotyki i z innych dziedzin.  

- To zaskakująco trzeźwa i realistyczna ocena wyzwań, której stoją przed autonomicznymi pojazdami. Chwała im za to – powiedział  Mike Dovorany, analityk The Carlab, firmy konsultingowej w Kalifornii. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Toyota: autonomiczne auta wciąż zbyt niebezpieczne