Toyota i Panasonic łączą siły na rynku usług współdzielonych

opublikowano: 09-05-2019, 07:45

Japońskie koncerny Toyota Motor i Panasonic planują utworzenie wspólnej firmy w celu rozwijania „połączonych” usług, które będą wykorzystywane w domach i do rozwoju miast, donosi Reuters.

To powiązanie pogłębia partnerstwo między firmami, które w styczniu ogłosiły wspólne przedsięwzięcie odnośnie budowy zakładu produkującego akumulatory do pojazdów elektrycznych, łącząc siły badawczo-rozwojowe i moce produkcyjne jednego z największych producentów samochodów na świecie i producentów źródeł zasilania (baterii i akumulatorów) oraz elektroniki użytkowej.

W swoim najnowszym przedsięwzięciu Toyota i Panasonic chcą na początku przyszłego roku utworzyć nową firmę, która skupi się na technologii, która mogłaby służyć do oferowania spersonalizowanych usług w domu. Planują by ten biznes działał w ramach partnerstwa 50-50.

Współpraca podyktowana jest szybkimi zmianami na rynku motoryzacyjnym i usług elektronicznych, które przechodzą od tradycyjnych form do pojazdów elektrycznych i usługi wspólnego korzystania z jazdy. Otworzyło to drogę dla nowych konkurentów i zmusiło zastałe w biznesie firmy do poszukiwania alternatywnych źródeł przychodów. 

Toyota opracowuje samochody połączone, które mogą udostępniać informacje na temat użytkowania m.in. dane, które można wykorzystać np. w ubezpieczeniach czy serwisie.

Producent samochodów zapowiedział, że wykorzysta swoją sieć partnerską i swoje operacje, począwszy od budowy i sprzedaży samochodów, przez domy i roboty po nowe usługi transportowe i domowe usługi energetyczne.

Jeśli uda nam się wykorzystać tę sieć nie tylko do produkcji i sprzedaży pojazdów, ale także do świadczenia nowych usług, nasze przyszłe możliwości znacznie wzrosną - powiedział Akio Toyota, prezes spółki.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu