Czytasz dzięki

Toyota i SoftBank razem rozwiną autonomiczną jazdę

PAP/DI
opublikowano: 04-10-2018, 12:13

Japońskie koncerny Toyota i SoftBank będą wspólnie pracować nad rozwojem autonomicznej jazdy i innych nowoczesnych technologii wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym. W ramach strategicznego partnerstwa utworzą spółkę Monet Technologies.

Firma Monet Technologies ma powstać do marca 2019 roku. Będzie pracować nad usługami bazującymi na technologiach komunikacyjnych i informacyjnych. Udział SoftBanku wyniesie 50,25 proc., a Toyoty 49,75. Wartość nowego przedsiębiorstwa oszacowano na 2 mld jenów (17,5 mln dolarów), a z czasem kwota ta ma wzrosnąć do 10 mld jenów - ogłosili przedstawiciele koncernów podczas konferencji w Tokio. 

W drugiej połowie lat 20-tych ma zacząć działać platforma autonomicznych pojazdów Toyoty i SoftBanku. Wykorzystywać będzie zasilany baterią elektryczny pojazd Toyoty w kształcie pudełka - e-Palette. Koncerny szacują, że technologia znajdzie zastosowanie w różnych usługach od dowozu posiłków po transport chorych do szpitali z możliwością postawienia diagnozy podczas jazdy.

Usługi Monet Technologies będą najpierw oferowane w Japonii. Jednak w dłuższej perspektywie firma ma mieć globalny zasięg - zapowiedziały Toyota i SoftBank.

Współpraca Toyoty i SoftBanku jest kolejnym przykładem zacieśniania współpracy firm technologicznych z producentami samochodów. W ten sposób przeciwstawiają się amerykańskim koncernom takim jak Apple czy Google, które prowadzą własne badania nad technologią autonomicznej jazdy. Japońskie spółki swoje działania określają jako "zjednoczoną Japonię".

Toyota pracuje nad własnymi rozwiązaniami z zakresu autonomicznej jazdy. Mają być gotowe na 2020 rok, kiedy w stolicy Japonii odbędzie się letnia olimpiada. Według producenta współpraca z SoftBankiem jest odpowiedzią na zmiany zachodzące w przemyśle motoryzacyjnym. Koncerny odchodzą od modelu klasycznej produkcji samochodów i rozwijają nowoczesne technologie zapewniające łączność pojazdów z internetem czy umożliwiające świadczenie usług z zakresu mobilności i współdzielenia pojazdów.

SoftBank inwestuje natomiast w firmy świadczące usługi przewozu osób takie jak Uber, Didi i Grab. Pozyskała też przedsiębiorstwo Arm, które uznawane jest za lidera w dziedzinie internetu rzeczy (IoT).

Honda ogłosiła, że zainwestuje 2,75 mld dolarów we wspólny projekt aut samojezdnych z General Motors. Podobną deklarację złożył sojusz Renault-Nissan-Mitsubishi i koncern Daimler. Wcześniej współpracę w tej dziedzinie nawiązały firmy BMW, Fiat Chrysler, Intel, Mobileye, Daimler i Bosch.

Należące do Google Waymo planuje do końca roku uruchomić w okolicach miasta Phoenix w USA usługę autonomicznego przewozu osób. Uber prowadził własne testy na ulicach amerykańskich miast. Nad własnymi rozwiązaniami w tej dziedzinie pracuje też Tesla. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP/DI

Polecane