Toyota inwestuje miliard dolarów w firmę usług parataksówkowych

opublikowano: 13-06-2018, 08:17
aktualizacja: 13-06-2018, 08:17

Toyota Motor zainwestuje 1 mld USD w spółkę Grab stając się jej wiodącym inwestorem. Związane jest to z najnowszą rundą finansowania tej firmy z Południowo-Wschodniej Azji, która została uruchomiona po zakupie regionalnego biznesu należącego do Uber Technologies, donosi Reuters.

Inwestycja Toyoty to największa w historii tego typu inwestycja producenta samochodów w firmę z globalnego sektora usług transportu pasażerskiego, podkreśla działający na rynku od sześciu lat startup.

Grab
Zobacz więcej

Grab fot. Bloomberg

Jest to także najnowsza współpraca między globalnym producentem samochodów a firmą technologiczną, ponieważ firmy, które oferują usługi przewozów pasażerskich dominują w szybko rozwijającej się dziedzinie usług mobilnych, zwiększając przyszłościowe ryzyko, gdzie własność samochodu zmniejsza się na korzyść takich usług.

Japoński Softbank Group Corp w zeszłym miesiącu ogłosił, że zainwestuje 2,25 mld USD w autonomiczny pojazd Cruise koncernu General Motors, a Fiat Chrysler Automobiles i Jaguar Land Rover Automotive zgodziły się dostarczać pojazdy dla Waymo, spółki-córki Alphabet, która zajmuje się autonomicznymi samochodami. 

Inwestycja Toyoty pozwoli Grabowi rozszerzyć zakres usług online i offline, takich jak dostawy żywności i płatności cyfrowe, w głąb regionu Azji.

Grab zostanie wyceniony na nieco ponad 10 mld USD po wejściu kapitału japońskiego potentata motoryzacyjnego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Motoryzacja / Toyota inwestuje miliard dolarów w firmę usług parataksówkowych