Toyota ostro hamuje

RB, Bloomberg
opublikowano: 07-11-2008, 00:00

Japońskiemu koncernowi zaciął się pedał gazu. Jego zyski zwolnią do zaledwie 5,6 mld USD.

Japońskiemu koncernowi zaciął się pedał gazu. Jego zyski zwolnią do zaledwie 5,6 mld USD.

Kryzys na rynku finansowym coraz mocniej zaciska pętlę na szyjach koncernów motoryzacyjnych. Jednym z nich jest Toyota, drugi pod względem wielkości producent samochodów na świecie, która spodziewa się, że w roku obrachunkowym, który kończy się 31 marca, zysk spadnie do najniższego poziomu od 18 lat.

— To skutek zaciskania pasa przez klientów, szczególnie w USA — tłumaczy Katsuaki Watanabe, szef japońskiego koncernu.

Na czysto Toyota wypracuje 5,6 mld USD, czyli o 56 proc. mniej niż wcześniej szacowała i aż o 68 proc. mniej niż zarobiła przed rokiem.

Tak złe dane spowodowały, że koncern zaczął szukać oszczędności. I znalazł. Do marca pracę straci w Japonii około 3 tys. pracowników sezonowych, czyli 50 proc. Wstrzymane zostaną też nowe projekty.

— Mocne hamowanie amerykańskiej gospodarki to cios nie tylko dla Toyoty — zaznacza Hitoshi Yamamoto, zarządzający w tokijskim oddziale Fortis Asset Management Japan.

Prognozy ścięli też m.in. amerykańskie General Motors, Ford oraz Chrysler. Na Starym Kontynencie mocnego tąpnięcia spodziewają się niemiecki Daimler, włoski Fiat oraz francuskie Renault.

— To największy w historii kryzys w branży i raczej nie skończy się w 2009 r. — uważa Mitsuo Kinoshita, wiceszef Toyoty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: RB, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Toyota ostro hamuje