Toyota wyda 400 mln zł na produkcję silników. "Mamy nadzieję na kolejne inwestycje"

opublikowano: 29-11-2017, 16:45

- To pierwsza poza Japonią inwestycja w technologię hybrydową. Pierwszym etapem było uruchomienie produkcji przekładni za 650 mln zł, teraz dochodzą silniki benzynowe do napędów hybrydowych o pojemności 1,5 l za 400 mln zł. Razem mamy więc ponad 1 mld zł zainwestowany w Polsce - mówi w Pulsie Dnia prezes Toyota Central Europe Jacek Pawlak.

Zdaniem szefa Toyoty na Europę Centralną o zlokalizowaniu produkcji w Polsce zdecydowała obecność już istniejących zakładów, choć wybór nie był oczywisty. - Było wielu kandydatów, wiele państw starało się o tę inwestycję. W Polsce mamy jednak dwa zakłady, to są atuty - mówi Jacek Pawlak.

Produkcja nowych jednostek napędowych do samochodów hybrydowych, w którą zainwestuje Toyota, rozpocznie się dopiero za ponad dwa lata. Ale to odpowiedź na zmieniające się trendy rynkowe. - Będziemy zastępować produkcję silników diesla nowszymi technologiami. Pięć lat temu sprzedaliśmy 100 samochodów hybrydowych, w tym - ponad 13 tys. To bardzo szybko rośnie, zarówno w Polsce jak i w Europie - tłumaczy Jacek Pawlak.

Prezes Toyota Central Europe nie wyklucza, że do Polski przywędrują kolejne modernizacyjne inwestycje. - Chcemy, żeby jak najwięcej komponentów była produkowana na miejscu, bo to obniża jednostkowe koszty wytworzenia. Nie wykluczam, że również inne komponenty będą produkowane w Polsce. Mamy nadzieję na kolejne inwestycje - mówi.

Jacka Pawlaka pytamy też o:

- to czym różnią się polskie fabryki od innych zakładów Toyoty

- czy Polska dobrze radzi sobie z przyciąganiem inwestycji motoryzacyjnych

- to jak ocenia plany stworzenia samochodu elektrycznego przez państwową spółkę ElectroMobility Poland

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Sołtys

Polecane