Toyota wyda 5,6 mld USD na zwiększenie produkcji akumulatorów

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 31-08-2022, 08:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Największy japoński producent samochodów, koncern Toyota Motors zapowiedział mocniejsze zaangażowanie w produkcję akumulatorów dla pojazdów EV. Przeznaczy na ten cel do 730 mld jenów (5,6 mld USD), informuje Bloomberg.

Fot. Christina Telep/Unsplash

Inwestycja ma dotyczyć zakładów w Japonii oraz Stanach Zjednoczonych. Plan zakłada, że produkcja ogniw ruszy między 2024 a 2026 r.

Japoński potentat jest jednym z prekursorów „zielonej” transformacji w motoryzacji, od lat już posiadając w swojej ofercie wpierw pojazdy hybrydowe (model Prius), do których stopniowo dołączają zarówno elektryki, jak i samochody na wodór.

Firma pod koniec ubiegłego roku zadeklarowała, że do 2035 r. będzie gotowa do sprzedaży w Europie wyłącznie samochodów o zerowej emisji.

Zapowiedziane w środę inwestycje mają pozwolić na zwiększenie łącznych zdolności produkcyjnych baterii na rodzimym rynku i w USA nawet o 40 GWh. Jak podaje Bloomberg, środki przeznaczone mają być na rozbudowę fabryki Himeji firmy Prime Planet Energy & Solutions oraz w zakłady i nieruchomości Toyoty (około 400 mld jenów), podczas gdy inwestycja w zakład w Karolinie Północnej w USA pochłonie 325 mld jenów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane