Toyota wyprodukowała we wrześniu o 39 proc. mniej aut

opublikowano: 28-10-2021, 08:20

Globalna produkcja aut koncernu Toyota Motor spadła we wrześniu o 39 proc. w ujęciu rocznym z powodu braku półprzewodników oraz innych kluczowych podzespołów.

Największy na świecie producent samochodów zbudował w ubiegłym miesiącu 512.765 aut, czyli aż 329150 mniej niż rok wcześniej. Globalna sprzedaż aut Toyoty spadła we wrześniu o 16 proc. To jej pierwsza zniżka w ujęciu rocznym od 13 miesięcy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Toyota zapowiadała już w sierpniu, że w następnym miesiącu wyprodukuje o ok. 40 proc. mniej samochodów. Oprócz braku chipów i innych podzespołów, tłumaczyła to problemami z łańcuchami dostaw wynikającymi z wzrostem zakażeń koronawirusem w Azji południowo wschodniej. Od tego czasu sytuacja poprawiła się na tyle, że Toyota zapowiada wyprodukowanie w listopadzie 850-900 tys. aut, czyli więcej niż zbudowała ich w tym samym miesiącu w 2020 a nawet 2019 roku. Japoński koncern opublikuje wyniki kwartalne 4 listopada.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane