TP będzie wnioskować do UKE ws dzierżawy łączy

opublikowano: 18-07-2007, 21:13

Telekomunikacja Polska (TP) SA będzie wnosić o  ponowne rozpatrzenie przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) decyzji zobowiązującej spółkę do przygotowania projektu zmiany oferty ramowej określającej warunki dzierżawy łączy telekomunikacyjnych i wprowadzenia nowych, znacznie niższych cen - poinformował PAP rzecznik TP Jacek Kalinowski.

"Prezes UKE zmienia ofertę ramową w zakresie łączy dzierżawionych, pomimo że od 1,5 roku trwają postępowania regulacyjne w zakresie istnienia konkurencji na rynkach właściwych, ustalania podmiotów posiadających znaczącą pozycję rynkową i nakładania stosownych obowiązków regulacyjnych" - powiedział Kalinowski.

"Do chwili obecnej te analizy nie zostały zakończone. Nie można więc nakładać obowiązków i dokonywać zmian obowiązków już istniejących, jeżeli nie przeprowadzono wcześniej analizy konieczności ich nałożenia" - dodał.

Rzecznik poinformował także, że w raporcie na temat rynku telekomunikacyjnego w 2006 roku UKE zwrócił uwagę, że TP nie ma największego udziału w rynku właściwym świadczenia usługi dzierżawy odcinków łączy. Większe udziały w tym rynku mają Exatel i Telekomunikacja Kolejowa.

"Można więc domniemywać, że UKE wprowadza nowy sposób regulacji rynku, nie powiązany ze stwierdzeniem znaczącej pozycji rynkowej. Domniemywać można także, że podobne decyzje zostały wydane w stosunku do dwóch wspomnianych operatorów, skoro mają oni większe niż TP udziały w rynku" - powiedział.

Zastrzeżenia TP budzi także metodologia zastosowana do ustalenia nowych cen. "Urząd zastosował metodę best current practise (średnia z trzech najniższych cen w krajach UE), a zgodnie z prawem ma obowiązek ustalenia cen na podstawie analizy porównywalnych rynków konkurencyjnych. Niestety UKE nie przeprowadził takiej analizy" - wyjaśnił rzecznik.

"W przypadku żadnej z innych decyzji regulacyjnych taka metoda nie została zastosowana, gdyż inne metody - wykorzystujące średnią z danych ze wszystkich krajów UE - zostały uznane przez Prezesa UKE jako jedyne spełniające przepisy prawa polskiego w zakresie porównywalności rynków" - dodał.

UKE zobowiązał TP do wprowadzenia zmian dotyczących m.in. zmiany opłat abonamentowych związanych z dzierżawą cyfrowych łączy telekomunikacyjnych. Opłata za dzierżawę łącza telekomunikacyjnego o przepływności n x 64 kbit/s ma zostać obniżona o co najmniej 25 proc., o 42 proc. łącza o przepływności 2 Mbit/s, o 32 proc. łącza o przepływności 34 Mbit/s oraz o 49 proc. za dzierżawę łącza o przepływności 140 Mbit/s i 155 Mbit/s.

Ponadto UKE zobowiązał TP do wprowadzenia usługi dzierżawy łączy telekomunikacyjnych o przepływności 622 Mbit/s oraz wyznaczenia opłat za dzierżawę ww. łączy w wysokości nie przekraczającej trzykrotności opłat za łącza o przepływności 155 Mbit/s.

Decyzja została opatrzona rygorem natychmiastowej wykonalności.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / TP będzie wnioskować do UKE ws dzierżawy łączy