TP chce wyższych stawek za udostępnianie infrastruktury

MEW
27-08-2008, 16:56

Audytor zatwierdził koszty Telekomunikacji Polskiej. Wprowadzenie w życie wyników audytu może namieszać na rynku.

Ernst & Young skończył audyt regulacyjny Telekomunikacji Polskiej (TP). To ponad 1000-stronicowy dokument, analizujący koszty usług TP na lata 2008-2009. Ernst & Young zatwierdził audyt bez zastrzeżeń.

- Pozytywna opinia wystawiona przez audytora powołanego przez UKE, stwarza szanse na odejście od dotychczasowej, kwestionowanej przez nas, polityki ustalania cen hurtowych w oderwaniu od realiów ekonomicznych występujących na naszym rynku i oparcie tych stawek o zweryfikowany właśnie model kosztowy. Jesteśmy gotowi i otwarci na dyskusje z regulatorem na temat wyników audytu oraz sposobu ich implementacji - powiedział Ireneusz Piecuch, sekretarz generalny i dyrektor wykonawczy Grupy TP.

TP udostępnia swoją infrastrukturę po cenach hurtowych innym operatorom. Ten proces to podstawa rosnącej konkurencji na rynku i idących za nią spadków cen. TP narzeka, że udostępnia poniżej kosztów infrastrukturę w zakresie hurtowego dostępu do abonamentu WLR i dostępu do internetu BSA. Wprowadzenie wyników audytu może zatem spowodować znaczącą zmianę stawek hurtowych, co mogłoby pociągnąć za sobą zmianę cen dla klientów. Kluczowa jest opinia Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE).

- Prace nad analizą raportu dopiero się rozpoczęły. Jest więc za wcześnie na jakikolwiek komentarz przed zapoznaniem się z tą obszerną dokumentacją – mówi Jacek Strzałkowski, rzecznik UKE.

Rok temu UKE nie przyjął raportu kosztowego TP.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEW

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / TP chce wyższych stawek za udostępnianie infrastruktury