TP: dobry dzień, fatalne półrocze

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 26-05-2006, 00:00

Akcje Telekomunikacji Polskiej (TP) zachowywały się wczoraj znacznie lepiej od rozchwianego rynku. Kurs spółki stabilnie rósł w trakcie sesji, kończąc dzień ponad 4-procentową zwyżką. Indeks WIG20 zniżkował wczoraj w trakcie sesji około 3 proc., by zamknąć dzień blisko 2-procentowym wzrostem. Czy akcje narodowego telekomu są oazą spokoju na wzburzonym rynku?

Jeden dzień dobrego zachowania kursu wcale o tym nie przesądza. Tym bardziej że przez ostatnie pięć sesji wartość walorów TP stopniała aż o 11 proc. Tymczasem załamanie na giełdzie zabrało indeksowi największych spółek WIG 20 „jedynie” 7 proc. Jeszcze gorzej TP wypada od początku roku, od kiedy jej cena zniżkowała blisko 25 proc. W tym czasie indeks blue chipów zyskał 5,5 proc. (uwzględniając ostatnią przecenę).

W efekcie akcje spółki są jedną z najgorszych inwestycji w tym udanym dla giełdy pierwszym półroczu. Telekom nie cieszy się popularnością, gdyż jego wyniki nie są zadowalające. Zysk netto w I kwartale był gorszy niż oczekiwano. Ponadto cała branża telekomunikacyjna nie jest dobrze notowana na światowych giełdach. Na domiar złego spółka cały czas kojarzona jest głównie z telefonią stacjonarną, zepchniętą przez postęp technologiczny do recesji, której przejawem jest malejąca liczba linii. Negatywnej oceny inwestorów nie potrafią zmienić nawet pozytywne opinie analityków Merrill Lynch (ML). Renomowany bank inwestycyjny dobrze ocenił skonsolidowane wyniki spółki w I kwartale: wzrost przychodów i stosunkowo wysoką marżę EBITDA. Wycena docelowa ML w raporcie z 26 kwietnia wynosi 29,3 zł.

Cała nadzieja TP to telefonia komórkowa Orange. Na razie jednak marża 29 proc. w tym segmencie została oceniona przez specjalistów jako niesatysfakcjonująca ze względu na koszty subsydiowania telefonów. Niemniej dynamika pozyskiwania nowych klientów Orange jest duża. Pozwala to oczekiwać, że marże uzyskiwane przez spółkę będą rosły.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TP: dobry dzień, fatalne półrocze