TP SA apeluje do związkowców o przerwanie protestu

Polska Agencja Prasowa SA
30-03-2005, 18:22

Apelujemy do związkowców, by odstąpili od protestu głodowego i powrócili do stołu negocjacyjnego - powiedziała w środę PAP rzeczniczka prasowa Telekomunikacji Polskiej (TP) Barbara Górska.

Apelujemy do związkowców, by odstąpili od protestu głodowego i powrócili do stołu negocjacyjnego - powiedziała w środę PAP rzeczniczka prasowa Telekomunikacji Polskiej (TP) Barbara Górska.

W środę po południu 13 związkowców rozpoczęło protest głodowy w siedzibie TP w Warszawie. Wśród strajkujących są trzy kobiety. Związkowcy protestują przeciwko planowanym zwolnieniom grupowym. Zapowiedzieli, że głodówka potrwa 5 dni, a we wtorek dojdzie do rozszerzenia protestu.

Górska powiedziała, że zarząd TP podtrzymuje gotowość do wypracowania wspólnego stanowiska przy stole negocjacyjnym.

Nie chciała odpowiedzieć na pytanie, czy spółka zdecyduje się na usunięcie związkowców z budynku TP. Powiedziała tylko, iż spółka sprawdza jaki jest status prawny prowadzonej przez związkowców głodówki. Bez komentarza pozostawiła pytanie, czy TP zdecyduje się na usunięcie strajkujących, jeśli głodówka okaże się nielegalna.

W połowie marca TP poinformowała, że rozpoczęła procedurę zwolnień grupowych. Miałyby one objąć około 3,5 tys. pracowników TP. Na zmiany w planie zatrudnienia w 2005 roku spółka przeznaczyła co najmniej 130 mln zł.

Negocjacje w sprawie planowanych zwolnień w TP prowadzi 20 organizacji związkowych i zarząd spółki. W zorganizowanym przez związkowców referendum ponad 90 proc. biorących w nim udział (w referendum uczestniczyło ok. 50 proc. załogi) poparło pomysł przeprowadzenia strajku.

Projekt porozumienia zaproponowany przez zarząd i odrzucany przez stronę związkową przewiduje, że każdy pracownik objęty procesem "optymalizacji zatrudnienia w 2005 roku" będzie mógł skorzystać z dobrowolnego rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron. 

Jeśli rozwiązanie umowy nastąpi do 31 maja 2005 r. pracownik otrzyma dodatkowe odszkodowanie w wysokości 3-krotnego, średniego wynagrodzenia zasadniczego pracowników objętych Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy na dzień 1 stycznia 2005 r., czyli 10 tys. 950 zł.

Jeśli rozwiązanie umowy nastąpi do 30 czerwca 2005 r., pracownik otrzyma dodatkowe odszkodowanie w wysokości 1,5-krotnego, średniego wynagrodzenia zasadniczego pracowników objętych PUZP na 1 stycznia 2005 r., czyli 5 tys. 475 zł. Oprócz odszkodowania odchodzący pracownicy otrzymają odprawy wynikające z zapisów PUZP i prawa pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / TP SA apeluje do związkowców o przerwanie protestu