TP SA: Prawie tysiąc pracowników chce dobrowolnie odejść

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 19-04-2005, 18:19

Prawie tysiąc pracowników Telekomunikacji Polskiej SA (TP) zadeklarowało chęć skorzystania z możliwości dobrowolnego odejścia z pracy w ramach procedury zwolnień grupowych - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Prawie tysiąc pracowników Telekomunikacji Polskiej SA (TP) zadeklarowało chęć skorzystania z możliwości dobrowolnego odejścia z pracy w ramach procedury zwolnień grupowych - poinformowała spółka we wtorkowym komunikacie.

Zgodnie z regulaminem zwolnień, pracownicy będą mieli możliwość dobrowolnego odejścia, jeśli do 21 kwietnia złożą stosowny wniosek. Umowy z nimi będą rozwiązane z dniem 31 maja tego roku.

"Procedura zwolnień grupowych jest kontynuowana i nie ma od niej odwrotu. Do końca tego roku zostanie zlikwidowanych maksymalnie 2 tysiące 845 stanowisk pracy" - podkreślono w komunikacie.

Według komunikatu spółki, po zebraniu wszystkich wniosków od pracowników deklarujących dobrowolne odejścia, we wtorek 26 kwietnia, odbędzie się spotkanie ze związkami zawodowymi, na którym będą omawiane dalsze działania dotyczące procedury zwolnień grupowych. Zależą one przede wszystkim od ostatecznej liczby osób, które zdecydują się same odejść z firmy.

We wtorek związkowcy, którzy sprzeciwiają się planowanym zwolnieniom poinformowali, że zwrócili się do zarządu TP z prośbą, by ze względu na trwające rozmowy o wstrzymaniu zwolnień grupowych przesunąć termin składania przez pracowników wniosków o dobrowolne rozwiązanie umowy o pracę.

Zgodnie z regulaminem zwolnień grupowych, wysokość odszkodowań dla pracowników, którzy zdecydują się na dobrowolne odejście z firmy wynosi 18 tys. 250 zł. Prócz odszkodowania odchodzący otrzymają odprawy wynikające z zapisów Ponadzakładowego Układu Zbiorowego Pracy i Kodeksu pracy. Ich wysokość zależy od stażu pracy w TP i wysokości indywidualnego wynagrodzenia zasadniczego. Łącznie wysokość odszkodowania i odprawy wyniesie średnio ok. 50 tys. zł brutto na jedną osobę - poinformowała spółka.

W piątek zakończył się, po 17 dniach, protest głodowy pracowników TP, prowadzony w centrali spółki w Warszawie przeciwko zwolnieniom grupowym. Jak poinformował we wtorek wiceprzewodniczący Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ "Solidarność" Waldemar Stawski, zaplanowane na wtorek spotkanie związkowców z zarządem TP nie odbyło się. Następne spotkanie ma odbyć się w środę 20 kwietnia.

Jak wyjaśnił Stawski, związkowcy przekazali we wtorek zarządowi przygotowany przez siebie projekt porozumienia między stronami, dotyczący zapowiadanych zwolnień pracowników TP. Nie chciał jednak powiedzieć, jaka jest treść związkowego projektu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane