TP SA rozpocznie wkrótce negocjacje w sprawie zwolnień

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 11-02-2005, 14:01

Prawdopodobnie od przyszłego tygodnia rozpoczniemy ze związkowcami negocjacje w sprawie planowanych zwolnień - poinformował w piątek dziennikarzy prezes Telekomunikacji Polskiej (TP) Marek Józefiak. "Dziś (w piątek - PAP) spotykamy się ze związkowcami, by ustalić formalny sposób procedowania" - powiedział Józefiak.

Prawdopodobnie od przyszłego tygodnia Telekomunikacja Polska (TP) rozpocznie ze związkowcami negocjacje w sprawie planowanych zwolnień - poinformował w piątek prezes TP Marek Józefiak. "Dziś spotykamy się ze związkowcami, aby ustalić formalny sposób procedowania" - powiedział Józefiak.

Pod koniec grudnia 2004 r. zarząd TP poinformował pracowników, że w 2005 r. będzie kontynuowany proces redukcji zatrudnienia w spółce. Z firmy ma odejść ok. 4 tys. pracowników, spośród nich ok. 500 - na emerytury i renty. W efekcie zatrudnienie w TP miałoby się zmniejszy do 26 tys. 420 pracowników. W 2004 r. z TP zostało zwolnionych ok. 6 tys. osób. Zaś od czasu prywatyzacji spółki, czyli od 2000 r., łącznie z firmy odeszło ok. 42 tys. osób.

Pod koniec stycznia blisko 1 tys. pracowników TP pikietowało pod ambasadą Francji w Warszawie, protestując przeciwko planowanym zwolnieniom.

Związki zawodowe TP zapowiedziały wtedy, że jeśli nie dojdzie do negocjacji z pracownikami, to kolejnym etapem będzie rozpisanie referendum wśród załogi z pytaniem o wolę podjęcia ogólnopolskiego strajku.

Prezes TP powiedział w piątek, że spółka chce jak najszybciej przygotować się do zwolnień grupowych. Według Józefiaka, rozpoczęcie procedur przygotowawczych może nastąpić już w przyszłym tygodniu.

Według niego, TP zaproponuje, przynajmniej części pracowników, rozwiązania skłaniające do dobrowolnego odejścia z pracy.

"Chcemy obniżać koszty nie tylko w wyniku redukcji zatrudnienia, ale także poprzez restrukturyzację części departamentów centralnych, będziemy także przyglądać się umowom ze spółkami zewnętrznymi, oferującymi usługi doradcze" - powiedział Józefiak.

Józefiak poinformował także, że analizowana jest możliwość zmiany marki telefonii komórkowej Idea (operatorem Idei jest Centertel) na markę Orange (należącą do France Telecom, największego udziałowca TP). W tej sprawie nie zapadły jeszcze żadne wiążące decyzje.

Prezes nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, kto poniesie koszty operacji, związanej z ewentualną zmianą marki: TP czy France Telecom.

Józefiak poinformował także, że TP rozważa zakup od France Telecom 34 proc. akcji Centertela, co pozwoli jej na przejęcie operatora komórkowego. Obecnie TP ma 66 proc. akcji Centertela.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane