TP SA zmieni umowy kredytowe

Tomasz Siemieniec
18-04-2002, 00:00

Telekomunikacja Polska zamierza negocjować zgodę na przekroczenie wymaganych wskaźników finansowych zawartych w umowach kredytowych z Deutsche Bankiem i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym.

Zobowiązania TP SA wobec tych banków na koniec ubiegłego roku wyniosły 2,6 mld złotych. W przypadku innych banków zarząd spółki nie widzi potrzeby renegocjacji umów.

— Celem tych rozmów jest uzyskanie jednorazowej zgody na podwyższenie wartości wskaźnika. Negocjacje będą prowadzone pomiędzy TP SA a Deutsche Bankiem i Europejskim Bankiem Inwestycyjnym — głosi komunikat spółki.

Zdaniem zarządu spółki, uzyskanie zgody banków na jednorazowe zwiększenie wskaźnika jest bardzo realne. Wcześniej spółka w raporcie rocznym podawała, że istnieje ryzyko, iż w połowie tego roku może zostać przekroczony wymagany przez część banków wskaźnik zadłużenia netto/EBITDA, czyli 2,5. Na koniec 2001 roku wskaźnik ten wyniósł 2,48. Taka sytuacja wiązałaby się natomiast z koniecznością natychmiastowej spłaty zadłużenia wysokości 12,8 mld zł.

Ryzyko to było jedną z przyczyn umieszczenia TP SA na liście obserwacyjnej przez agencje Moody’s Investors Services i Standard & Poor’s, z możliwością obniżenia ratingów dla spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TP SA zmieni umowy kredytowe