TP szacuje wartość inwestycji w unowocześnienie sieci na 2 mld EUR

PAP
30-07-2008, 15:03

Prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki ocenia wartość inwestycji potrzebnych do unowocześnienia sieci spółki na  2 mld euro, ale aby je rozpocząć, oczekuje przewidywalnej polityki regulacyjnej.

"Inwestycja w unowocześnienie naszych sieci to koszt rzędu 2 mld euro. Nie ma jednak decyzji o inwestycji, bo nie ma przewidywalnych ram regulacyjnych" - powiedział dziennikarzom Witucki. Dodał, że grupa sfinansuje inwestycje długiem.

Przedstawiciele telekomu mają zastrzeżenia m.in do planowanych zmian w harmonogramie obniżki stawek MTR.

Dotychczasowy harmonogram obniżania stawek z tytułu zakańczania połączeń głosowych w publicznych ruchomych sieciach telefonicznych MTR (Mobile Termination Rates) został ustalony w kwietniu 2007 roku na trzy lata i zakładał obniżki w maju.

W tym czasie stawki MTR spadły z 65 groszy do 33,87 groszy po ostatniej obniżce w maju 2008 r. Według pierwotnego harmonogramu stawka MTR miała zostać obniżona do 21,62 groszy za minutę od 1 maja 2010 roku.

Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Anna Streżyńska zapowiedziała obniżkę MTR-ów w styczniu 2009 roku do 22 groszy, w 2010 roku mają one spaść poniżej 15 groszy.

W wyniku obniżki MTR-ów w maju 2008 r. przychody Centertela spadły w II kwartale o 52 mln zł, a w całym roku spadną o około 200 mln zł.

Przychody Centerela po II kwartale 2008 roku wzrosły o 10,7 proc. do 4,232 mld zł. W całym roku planowany jest ich wzrost o 7-8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / TP szacuje wartość inwestycji w unowocześnienie sieci na 2 mld EUR