TP uparcie walczy o 56 mln zł

Katarzyna Łasica
opublikowano: 01-03-2006, 00:00

Telekomunikacja Polska nic nie wskórała w UZP, ale nie oznacza to, że bierze rozwód z ZUS.

Urząd Zamówień Publicznych (UZP) oddalił odwołanie Telekomunikacji Polskiej (TP) od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o unieważnienie przetargu na operatora sieci teleinformatycznej. W ogłoszonym w październiku 2005 r. przetargu wzięła udział tylko TP, bo jedynie ona była w stanie sprostać wymaganemu przez ZUS krótkiemu terminowi realizacji zamówienia. Zdaniem arbitrów, wcześniejsze informacje o planowanym przez ZUS przetargu nie zobowiązywały innych firm do inwestowania w rozwój technologiczny, dzięki któremu miałyby w przetargu takie same szanse jak TP.

Nowocześnie i tanio

Takim argumentem posłużyli się w sporze przed sądem arbitrażowym przedstawiciele TP.

Uważają, że zasada równego traktowania nie została naruszona. Termin realizacji ustalony na 30 dni od podpisania umowy został określony przez centralny ośrodek obliczeniowy ZUS.

TP twierdzi też, że ustalenie przez ZUS dłuższego okresu wykonania zlecenia potrzebnego do wyrównania szans firm biorących udział w przetargu mogłoby działać na jego niekorzyść.

— W związku z szybkim postępem w branży teleinformatycznej ZUS otrzymałby przestarzałą technologicznie sieć za zawyżoną cenę sprzed roku — argumentują przedstawiciele TP.

Inna sprawa, że oferta TP była korzystna. ZUS szacował koszt zamówienia na ponad 77 mln zł, tymczasem TP zażądała jedynie 56 mln zł.

Kolejny rok razem

Nie udało nam się ustalić, czy TP odwoła się od decyzji UZP. Wiadomo natomiast, że ZUS nie czeka z założonymi rękami. Wystąpił do prezesa UZP o zgodę na bezprzetargowe przedłużenie umowy z TP do czasu rozstrzygnięcia nowego przetargu na zmienionych zasadach.

— Dostaliśmy zgodę na podpisanie umowy z wolnej ręki na okres od 01.03.2006 r. do 28.02.2007 r. W tym czasie zostanie przeprowadzony nowy przetarg na operatora sieci WAN. Zwycięzca podpisze kontrakt na trzy lata. Czas realizacji zamówienia ma być dłuższy niż wymagane wcześniej 30 dni — mówi Przemysław Przybylski, rzecznik ZUS.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TP uparcie walczy o 56 mln zł