TP za setki milionów wymieni billing

MZL
opublikowano: 10-08-2007, 00:00

Największy polski operator ogłosił przetarg na wymianę systemu do rozliczania klientów. To złe wieści dla spółki ze stajni Ryszarda Krauzego.

Największy polski operator ogłosił przetarg na wymianę systemu do rozliczania klientów. To złe wieści dla spółki ze stajni Ryszarda Krauzego.

Telekomunikacja Polska (TP) zaprosiła kilka firm informatycznych do przetargu na nowy system informatyczny do obsługi billingu. To ważny system odpowiedzialny za rozliczania klientów i wystawianie rachunków. Dotąd spółkę obsługiwał Spin (obecnie ABG Spin), dla którego przez lata był to najważniejszy kontrakt. Czy teraz straci ważnego klienta?

— TP jest naszym ważnym i dużym klientem od lat. Poważnie rozważamy możliwość przystąpienia do przetargu — mówi Maria Schicht, dyrektor marketingu w ABG Spin.

— ABG Spin zaproszono do przetargu, ale szanse na zwycięstwo ma minimalne. Wygra jakieś zachodnie rozwiązanie — prognozuje nasz informator zbliżony do TP.

Walka o miliony

TP oficjalnie o przetargu mówi niewiele.

— Ogłosiliśmy takie postępowanie, zaproszono do niego kilka firm: IBM, Accenture, ABG Spin, Cap Gemini i Atos Origin. Nowy system będzie obsługiwać wszystkich klientów TP — mówi Wojciech Jabczyński, szef biura prasowego telekomu.

O kosztach na razie cisza, ale projekt jest wart kilkaset milionów złotych. Gdy sześć lat temu TP ogłosiła pierwszy przetarg na wdrożenie kompleksowego systemu billingowego, wartość prac szacowano na 500 mln zł. Ostatecznie przetarg unieważniono, a telekom niższym kosztem powierzył obsługę billingu Spinowi.

Później odbył się przetarg na wdrożenie systemu do rozliczeń tylko dla klientów biznesowych. Wdrożenie systemu za 25 mln EUR prowadzone przez jeden z największych światowych koncernów EDS zawieszono.

Ile teraz może kosztować billing? Zdaniem specjalistów, pierwsza umowa może być warta 100-200 mln zł, ale kontrakty na serwis, obsługę i modernizację mogą dać drugie tyle w ciągu kilku lat.

Jeden z wielu

Spin za obsługę TP inkasował kilkadziesiąt milionów złotych rocznie, np. w 2002 r. szacował, że ma zapewnione 160 mln zł przychodów z obsługi TP na trzy lata. Dla ABG Spin kontrakt z Telekomunikacją nie jest tak istotny jak wcześniej Spinu (przed fuzją z ABG). Spółka zaczęła różnicować przychody, stawiając na sektor energetyczny i zdrowia. Dla ABG najważniejszym kontraktem jest projekt IACS, czyli system obsługi dopłat unijnych dla rolników w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ewentualnej utraty TP ABG Spin nie odczuje tak bardzo. Wdrożenie skomplikowanego projektu może się ponadto nie udać. Wówczas TP z usług ABG Spin nie zrezygnuje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MZL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / TP za setki milionów wymieni billing