TPSA ciągnie rynek w górę, decyzja RPP bez wpływu

Paweł Kubisiak
opublikowano: 22-08-2001, 17:36

WARSZAWA (Reuters) - Indeksy warszawskiej giełdy wzrosły w środę trzeci raz z rzędu, jednak obroty pozostawały niewielkie. Zdaniem analityków do zwyżki przyczynił się wzrost kursu Telekomunikacja Polskiej SA, natomiast obniżka stóp procentowych nie miała raczej większego wpływu na notowania.

Zdaniem większości analityków scenariusz na najbliższych sesjach nie powinien znacząco różnić się dzisiejszego, gdyż potencjał wzrostu raczej się już wyczerpał.

W środę indeks WIG20 wzrósł o 2,1 procent do 1.113,8 punktu, a TechWIG o 1,7 procent do 617,7 punktu. Obroty wyniosły 116 miliona złotych.

Kurs TPSA wzrósł o 3,1 procent do 13,3 złotego, po tym jak resort skarbu podał, że z powodu słabej koniunktury na rynkach kapitałowych, zamierza zwrócić się do rządu o przesunięcie do końca 2001 roku terminu oferty publicznej sprzedaży do 30 procent akcji spółki.

"Główny powód wzrostu to efekt reakcji na informację, że sprzedaż TPSA zostanie przesunięta na koniec roku. Wydaje się, że jest to w jakimś stopniu wiadomość pozytwna, że należy poczekać aż koniunktura na giełdach się poprawi" - powiedziała Ewa Radkowska z ING BSK Asset Management.

Kurs TPSA spada w tym roku z powodu pogorszenia się nastrojów na rynkach światowych i obaw, że skarb państwa powiększy ofertę publiczną spółki jeśli inwestor strategiczny-konsorcjum France Telecom nie kupi 10- procentowego pakietu. Obecnie Francuzi mają 35-procent spółki.

Od początku roku kurs TPSA obniżył się o ponad połowę. Spółka jest dziś wyceniana na poziomie o niemal 70 procent niższym od tego po ile płacił France Telecom za jej akcje gdy w lipcu 2000 roku kupował je od skarbu państwa.

Większość analityków uważa, że giełda zignorowała dzisiejszą obniżkę stóp procentowych, gdyż rynek spodziewał się takiej decyzji.

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła w środę już czwarty raz w tym roku wszystkie trzy stopy procentowe o 100 punktów bazowych.

"Redukcja jest w granicach oczekiwań, w związku z tym nie sądzę, by doszło do większych zmian na giełdzie w najbliższym czasie" - powiedział Piotr Kajczuk, analityk DM WBK.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780,warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / TPSA ciągnie rynek w górę, decyzja RPP bez wpływu