TPV zatrudni jeszcze 2000 pracowników

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 21-07-2010, 00:00

Tajwańczycy ubiegają się o rządowy grant i zamierzają dokupić grunty.

Azjatycki koncern wyda 56 mln zł na panele LCD

Tajwańczycy ubiegają się o rządowy grant i zamierzają dokupić grunty.

Koncern TPV nie poprzestanie na budowie fabryki, którą ogłosił w 2007 r. Wówczas firma kupiła w Gorzowie Wielkopolskim 25 ha, a fabryka za 41 mln EUR zajęła 8 ha. Z informacji "PB" wynika, że TPV ubiega się o rządowy grant na nową inwestycję.

— To projekt za 56 mln zł, związany z utworzeniem 2 tys. miejsc pracy i produkcją paneli LCD — twierdzi źródło "PB".

— Nie komentuję — ucina Paweł Salski z TPV Displays Poland.

Bardziej rozmowny jest Tadeusz Jędrzejczak, prezydent Gorzowa Wielkopolskiego.

— Dwa miesiące temu wydaliśmy TPV pozwolenie na budowę trzeciej hali. Prace już trwają — mówi Tadeusz Jędrzejczak.

Dodaje, że Gorzów Wielkopolski przyciąga do pracy mieszkańców okolicznych gmin. Tylko koleją do miasta przyjeżdża codziennie 1,2 tys. osób. W maju bezrobocie w Gorzowie wynosiło niecałe 8 proc.

Czas na park

W marcu tego roku TPV Technology stworzył w gorzowskich zakładach joint venture z AU Optronics, trzecim na świecie producentem paneli LCD. BriVictory Display Technology (Labuan) z kapitałem początkowym rzędu 40 mln USD ma produkować moduły TFT LCD. AU Optronics, który kontroluje 51 proc. udziałów, ma zakłady produkcyjne także w Czechach i na Słowacji. Rozmówcy "PB" wskazują, że to właśnie w produkcję modułów LCD inwestują teraz Tajwańczycy.

Być może to nie koniec inwestycji TPV. Inwestor zapowiadał, że w Gorzowie powstanie park technologiczny, w którym znajdą się jego poddostawcy. Dwa lata temu chodziły słuchy, że może to być firma Victory (producent metalowych części do monitorów) i ChiMei (producent elektronicznych podzespołów). Była też mowa o planach dotyczących centrum badawczo-rozwojowego. Z informacji "PB" wynika, że firma dokupi jeszcze więcej terenu.

Polski akcent

TPV Technology Limited jest notowany na giełdach w Hongkongu i Singapurze. Firma jest największym na świecie producentem monitorów do komputerów stacjonarnych i znaczącym producentem telewizorów LCD (dla innych firm oraz pod własnymi markami AOC i Envision). W 2005 r. koncern odkupił dział produkcji monitorów i płaskich telewizorów od firmy Philips. W I kw. tego roku dzięki gorzowskiej fabryce przychody koncernu w Europie wyniosły 805 mln USD, wzrosły z 22,1 proc. do 33,8 proc. całkowitych przychodów. W 2009 r. przychody spadły o 13,1 proc., do 8 mld USD z 9,2 mld USD. Mimo kryzysu firma inwestowała, głównie w Gorzowie. Moce produkcyjne wzrosły do 4,5 mln telewizorów LCD i wielofunkcyjnych monitorów.

To kolejna znacząca tajwańska inwestycja w Polsce w ostatnim czasie. Łódzką fabrykę Della przejął Foxconn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy