Traderzy obligacji nie boją się rozrzutności PiS (WYKRES DNIA)

Inwestorzy skupujący polskie obligacje w oczekiwaniu na zwiększenie pakietów stymulacyjnych przez EBC nie obawiają się o politykę nowego rządu, zauważa agencja Bloomberg.

Rentowności obligacji 2-letnich polskiego rządu. Rentowności poruszają się w przeciwnym kierunku do cen
Zobacz więcej

Rentowności obligacji 2-letnich polskiego rządu. Rentowności poruszają się w przeciwnym kierunku do cen Bloomberg

W październiku polskie obligacje dały zarobić 1,2 proc., co było najlepszym wynikiem od lipca, a czwartkowej aukcji papierów skarbowych sprzedało się ich najwięcej od półtora roku. Rentowności papierów 2-letnich spadły do 1,58 proc., najniższego poziomu od lutego. W zakupach inwestorom nie przeszkodziło bezapelacyjne zwycięstwo wyborcze Prawa i Sprawiedliwości, które obiecywało zwiększenie wydatków socjalnych, obniżenie wieku emerytalnego oraz nałożenie nowych podatków na sektor finansowy.

- Rynek wydaje się interpretować sytuację na korzyść nowego rządu, oczekując, że gabinet będzie bardziej ostrożny, niż by wskazywała przedwyborcza retoryka – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Ronald Schneider z grupy banku Raiffeisen.

Przedstawiciele PiS poinformowali, że zamierzają utrzymać deficyt budżetowy poniżej 3 proc. PKB, a w nocie z czwartku specjaliści Bank of America przewidywali, że zwyżki obligacji wspierać będą sztywne ograniczenia wydatków oraz łagodzenie polityki pieniężnej w strefie euro. Połowa zanotowanych w ubiegłym miesiącu zwyżek miała miejsce po tym, jak 22 października dalsze łagodzenie polityki zapowiedział prezes EBC Mario Draghi. To wynik spekulacji, że zwiększona płynność w systemie finansowym strefy euro zasili rynki obligacji charakteryzujących się wyższymi rentownościami. Rentowności polskich 10-latek przekraczają rentowności analogicznych papierów emitowanych przez rząd w Berlinie o 214 punktów bazowych.

- Polskie obligacje będą poruszać się razem z innymi rynkami w oczekiwaniu na kolejne kroki EBC. Inwestorzy będą wsiadać do uciekającego pociągu, wynosząc ceny obligacji jeszcze wyżej – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Tomasz Bartnicki, zarządzający funduszami obligacji w MetLife TFI.

Kontrakty FRA na wysokość stóp procentowych wskazują na prawdopodobieństwo obniżenia głównej stopy procentowej o 25 punktów bazowych w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Inwestorzy preferują przy tym obligacje o krótszych zapadalnościach, ponieważ spodziewają się łagodniejszej polityki monetarnej, po tym jak nowy parlament wyłoni bardziej gołębi skład Rady Polityki Pieniężnej.


Rentowności obligacji 2-letnich polskiego rządu. Rentowności poruszają się w przeciwnym kierunku do cen. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu