Traderzy: To obligacje będą główną ofiarą Fedu

opublikowano: 07-02-2018, 13:46
aktualizacja: 07-02-2018, 13:49

Po tym jak w 18 miesięcy rentowności 10-letnich obligacji USA więcej niż podwoiły się, rynek szykuje się na ich dalszą wyprzedaż.

To nie rynek akcji będzie główną ofiarą zaostrzania polityki Fedu, obstawiają gracze spekulacyjni. Na rynku kontraktów futures na 10-letnie obligacje USA ta grupa inwestorów zbudowała największą krótką pozycję w historii, wynika z danych amerykańskiego regulatora CFTC. Wyprzedaż papierów rządu w Waszyngtonie doprowadziła do wzrostu rentowności 10-latek z dołka na wysokości 1,32 proc. w lipcu 2016 r. do zarejestrowanych w czasie poniedziałkowej sesji, a poprzednio notowanych cztery lata temu, 2,87 proc.

Nieco mniej klarownie wygląda pozycjonowanie, jeśli uwzględnić pozycje netto, czyli różnicę pomiędzy ilością pozycji nastawionych na zwyżki oraz korzystających na przecenie. Tak obliczana przewaga grających na zniżki jest największa od 10 miesięcy. Mimo różnic, i jedne, i drugie dane wskazują, że rynek oczekuje kontynuacji wyprzedaży obligacji. To dobry sygnał dla akcji, bo notowania indeksów giełdowych są zwykle odwrotnie skorelowane z zachowaniem rynku obligacji. W przypadku uspokojenia rynkowej zmienności wkrótce kapitał powinien więc znów przepływać z rynku akcji na rynek obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu