Trafigura też oczekuje 100 USD za ropę w przyszłym roku

opublikowano: 22-06-2021, 12:29

Jedna z największych firm handlujących surowcami zgadza się z prognozą Bank of America, że w przyszłym roku cena ropy znów może być trzycyfrowa.

Trafigura Group prognozuje 100 USD za baryłkę ropy w perspektywie następnych 12 do 18 miesięcy, do czego przyczyni się ożywienie gospodarek wychodzących z kryzysu spowodowanego przez pandemię.

Notowania ropy Brent od 2014 roku
Notowania ropy Brent od 2014 roku

- Rynek jest głodny ropy – powiedział Saad Rahim, główny ekonomista Trafigura.

Kurs ropy Brent po raz pierwszy od dwóch lat przekroczył 75 USD. Rahim jest przekonany, że ceny będą nadal rosły w związku z rosnącym popytem na benzynę, olej napędowy i paliwo lotnicze. Wskazał także na „strukturalne niedoinwestowanie” nowego wydobycia surowca, również przemawiające za dalszą zwyżką cen.

- Ostatecznie będziemy w sytuacji gdzie popyt nie tylko się odbudował, ale jest większy niż był, a nie ma wydobycia potrzebnego do jego zaspokojenia – powiedział.

Rahim uważa, że 100 USD za baryłkę ropy jest możliwe już w przyszłym roku. W perspektywie 18 miesięcy surowiec będzie notowany powyżej tego poziomu, wskazał.

Ostatni raz ropa była notowana powyżej 100 USD w 2014 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane