Trakcja Polska i Comsa zainwestują 20,4 mln euro w elektrownie wiatrowe

DI, ISB
13-03-2008, 11:39

Spółka Trakcja Polska, przygotowująca się do  debiutu na GPW, i hiszpańska grupa Comsa (kontrolująca 62,31% akcji Trakcji) podpisały list intencyjny ze spółkami Precordia Sarl i CEMF Sarl, który zakłada, że obejmą wspólnie 50% udziałów w tych spółkach za łącznie 20,4 mln euro, poinformowała Trakcja Polska w czwartek.

"Podpisany list intencyjny zakłada, że Trakcja Polska i jedna ze spółek z grupy COMSA obejmą łącznie 50% udziałów w spółce Precordia Sarl oraz 50% w spółce zależnej od Precordia Sarl - firmie CEMF Sarl. Wartość transakcji wynosi odpowiednio 12,62 mln euro oraz 7,8 mln euro" - czytamy w komunikacie. Ze wstępnych ustaleń wynika, że Trakcja Polska i druga spółka z grupy Comsa będą miały po 25% udziałów w projekcie.

Firma Precordia Sarl realizuje już projekt, dzięki któremu będzie operatorem 3 farm wiatrowych o łącznej mocy na poziomie do 128 MW. Druga spółka natomiast, CEMF Sarl, realizuje 20 projektów farm wiatrowych, w różnych etapach zaawansowania. Ich łączna moc może osiągnąć poziom od 634 MW do 929 MW.

"Większość farm położona jest w północnej Polsce, na terenach o najlepszej wietrzności w kraju. Zgodnie ze wstępnymi planami, pierwsze trzy farmy w ramach wspomnianych projektów mają rozpocząć produkcję energii już w 2009 r." - czytamy w komunikacie.

Prezes Trakcji Polskiej Maciej Radziwiłł poinformował agencję ISB, że spółka zajmująca się realizacją elektrowni wiatrowych w Polsce w ramach grupy Comsa/Trakcja Polska mogłaby sprzedawać gotowe farmy, ale mogłaby również nimi zarządzać. W tym drugim wariancie, po wybudowaniu trzech pierwszych elektrowni, taka spółka mogłaby zostać upubliczniona.

Trakcja Polska podała w czwartek prognozę, według której przychody spółki wyniosą w tym roku 896,3 mln zł wobec 638,8 mln zł w 2007 roku (dane szacunkowe). Zysk netto ma wzrosnąć do 70,8 mln zł wobec 34,9 mln zł. Zysk operacyjny wyniesie 64,5 mln zł wobec 29,6 mln zł.

Debiut akcji spółki na GPW jest spodziewany na przełomie marca i kwietnia. Spółka podała w czwartek cenę maksymalną dla oferowanych akcji. Wynosi ona 4 zł, z czego wynika, że spółka może pozyskać do 120 mln zł brutto.

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trakcja Polska i Comsa zainwestują 20,4 mln euro w elektrownie wiatrowe