Traktat i strategia na jednym wozie

Jacek Zalewski
opublikowano: 09-09-2010, 00:00

Wydawało się, że odbywające się po raz dwudziesty Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju stałych bywalców już niczym nie zaskoczy. Coroczną niewiadomą bywa jedynie temat wiodący oraz tytuły ponad stu paneli dyskusyjnych, odnoszące się do wielu tematów przechodzących z roku na rok. Dlatego wypada ubolewać, że kreatywność organizatorów nagle skręciła w stronę fatalną — otóż pierwszy raz cały krynicki deptak został zamknięty dla zwyczajnych kuracjuszy, nie mających identyfikatorów. Forum przez dwie dekady gościło już całe zastępy głów państw i szefów rządów, w roku 2010 warunki bezpieczeństwa VIP-ów absolutnie się nie pogorszyły, zatem trudno tę nadgorliwość służb pojąć.

Hasło przewodnie tegorocznego forum oraz sesji inauguracyjnej brzmi "Europa po Lizbonie — strategie dla przyszłości". Na dobry początek temat próbowali ugryźć: prezydent Bronisław Komorowski, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek (krynicki weteran), przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso, prezydent Estonii Toomas Ilves i szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere. Uczestnikowi nieobecnemu poświęcamy na stronie obok wektor w dół.

Zacytowane hasło można odczytywać dwojako — chodzi zarówno o traktat z Lizbony, który realnie funkcjonuje niecały rok, jak też o strategię z Lizbony, która w minionej dekadzie miała być unijnym drogowskazem gospodarczym i cywilizacyjnym. Moderator debaty Jerzy Buzek skoncentrował się na traktacie i oryginalnie zdefiniował nowy układ władz. Otóż swój Parlament Europejski uznał za… izbę niższą, kierowaną zaś rotacyjnie przez kolejne państwa ministerialną Radę Unii Europejskiej za izbę wyższą! Komisja Europejska to wiadomo — rząd. Cykliczne szczyty przywódców pod firmą Rady Europejskiej (najbliższy 16 września) miałyby zaś być kolegialnym prezydentem.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Przewodniczący Jose Barroso jako odpowiednik premiera bardziej skoncentrował się na konsekwencjach niezrealizowanej strategii z Lizbony, przyjętej w roku 2000. Wspólnota nie tylko nie stała się w skali globalnej ośrodkiem wiodącym, ale jeszcze bardziej odstała od liderów wyścigu. Szef komisji przypomniał przebieg kryzysu, który nie znał granic i przerzucał się po całej UE niczym zaraza. Dlatego potrzebą chwili staje się konsolidacja unijnych finansów. Bez niej nie wróci wzajemne zaufanie uczestników rynku kapitałowego, a także poszczególnych państw członkowskich.

Z naszego punktu widzenia ciekawa jest kwestia, czy w podwójnym kontekście Lizbony — i traktatu, i nowej strategii do roku 2020 — Polska jest zdolna do odegrania roli regionalnego lidera. Wśród nowych państw członkowskich UE stanowimy potęgę ludnościową, ale dotychczas absolutnie nie przekładało się to na naszą pozycję. Ostatnio jednak coś zaczyna się zmieniać, a przyczyniają się do tego polskie inicjatywy montowania wspólnego frontu biedniejszych członków UE w energetyce i nie tylko. Z uznaniem odniósł się do nich prezydent Toomas Ilves, który jednak podkreślił, że mała Estonia ciężko przeżyła recesję, ale utrzymała zdrowe finanse publiczne. I dzięki tej konsekwencji od 1 stycznia 2011 r. wchodzi do strefy euro...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane