Transakcja globalna

  • Andrzej Arendarski
opublikowano: 27-02-2012, 00:00

POLSKA MIEDŹ

ANDRZEJ ARENDARSKI

prezes Krajowej Izby Gospodarczej, wiceprezes Eurochambres

Kupno przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra FNX zbliża się do szczęśliwego finału. Będzie to jedna z największych transakcji w historii wolnego rynku w Polsce, dzięki której nasz koncern wejdzie do światowej czołówki producentów miedzi. Kupno złóż w Kanadzie, Chile i na Grenlandii jest ważne m.in. ze względu na niskie koszty ich wydobycia. Wahania cen, w połączeniu ze zniechęcającym do inwestycji krajowych podatkiem, jaki przyszykował rząd, wymagają swoistej „polisy ubezpieczeniowej” dla KGHM.

Miedziowy koncern będzie miał zapewne jeszcze niejedną okazję do świętowania kontraktu. Na transakcji skorzystają także jego biznesowi kooperanci, a chodzi o setki przedsiębiorstw i tysiące miejsc pracy. Inwestując w Quadrę, KGHM otwiera szansę na lepszą przyszłość dla współpracujących z nim firm. Kanadyjski zakup wspomoże też jakże potrzebną promocję naszej gospodarki. W końcu nieczęsto możemy się pochwalić w świecie czysto polskim globalnym potentatem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANDRZEJ ARENDARSKI

Polecane