Transnieft: data wznowienia dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń nie jest znana

opublikowano: 12-04-2007, 17:50

Wiceprezes koncernu Transnieft Siergiej Grigoriew oświadczył w czwartek, że wciąż nie wiadomo, kiedy zostaną wznowione dostawy ropy naftowej rurociągiem "Przyjaźń" na odcinku Uniecza-Połock. "Nie ma  żadnych konkretnych terminów" - powiedział Grigoriew dziennikarzom w Moskwie. Magistralą tą dostarczano surowiec do rafinerii Mażejkiu Nafta (Możejki), kupionej w ubiegłym roku przez polski PKN Orlen. Od 29 lipca 2006 roku nie otrzymuje ona ropy tą drogą z powodu wycieku na odcinku między Briańskiem w  Rosji a Nowopołockiem, na Białorusi. Rafineria ratuje się importem ropy przez terminal portowy w Butyndze.

Według wiceprezesa Transnieftu, będącego operatorem wszystkich ropociągów w Rosji, w ciągu dwóch tygodni powstanie protokół z oględzin uszkodzonej rury, po czym zostanie sporządzony harmonogram prac remontowych.

Grigoriew dodał, że wykryto ponad 7 tys. usterek, które - jak zaznaczył - "nie mogą być usunięte w najbliższym czasie". Odcinek Uniecza-Połock liczy 70 km.

Wcześniej podawano, że Federalna Służba Nadzoru Ekologicznego, Technologicznego i Atomowego (Rostiechnadzor) poleciła Transnieftowi, by ten w trybie pilnym, w ciągu dwóch tygodni, rozpoczął remont rurociągu "Przyjaźń".

Zeszłoroczna awaria, której konsekwencją jest obniżenie ciśnienia w magistrali, nie wpłynęła na zaopatrzenie w ropę zakładów petrochemicznych w Nowopołocku. Niektórzy analitycy uważają więc, że w ten sposób Rosja mści się na Litwie za sprzedaż Możejek polskiemu koncernowi, a nie którejś ze spółek rosyjskich.

Na początku roku Transnieft nie wykluczał, że rurociąg na Litwę w ogóle zostanie wyłączony z eksploatacji, gdyż jego naprawa jest nieopłacalna.

Jerzy Malczyk (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Transnieft: data wznowienia dostaw ropy rurociągiem Przyjaźń nie jest znana