Transport szczepionek i kolejność szczepień najtrudniejszymi wyzwaniami

  • PAP
opublikowano: 08-12-2020, 16:40

Najtrudniejszymi kwestiami w rozpoczętym we wtorek w Wielkiej Brytanii programie szczepień przeciwko Covid-19 jest transport szczepionek, jako że wymagają one bardzo niskiej temperatury, oraz rozdzielanie ich pomiędzy poszczególne priorytetowe grupy.

fot. Istock
fot. Istock

Minister zdrowia Matt Hancock poinformował we wtorek w Izbie Gmin, że cała zapowiadana pierwsza partia 800 tys. dawek szczepionki Pfizera i BioNTech jest już na terytorium Wielkiej Brytanii.

To jednak nie wystarczy nawet na zaszczepienie pierwszej z dziewięciu priorytetowych grup wskazanych przez rządową komisję ds. szczepień. Ponieważ szczepienia na razie odbywają się tylko w wyznaczonych szpitalach - 70 na terenie całego kraju - gdzie przechowywanie szczepionki w wymaganej temperaturze -70 stopni Celsjusza jest łatwiejsze - w pierwszej kolejności dostaną je osoby powyżej 80. roku życia i część personelu medycznego na pierwszej linii walki z wirusem, a nie mieszkańcy domów opieki nad seniorami i ich opiekunowie, jak planowano.

Ale samych tylko osób powyżej 80. roku życia jest w Wielkiej Brytanii ok. 3,3 miliona, zaś członków uprawnionego personelu medycznego - 700 tys. To oznacza, że w samej tylko pierwszej priorytetowej grupie jest taka sama liczba osób, ile szczepionek w najlepszym scenariuszu trafi do Wielkiej Brytanii do końca roku. To teoretycznie pozwoliłoby po jednym razie zaszczepić całą tę grupę o końca roku, ale aby szczepionka była skuteczna, konieczne są dwie dawki podane w odstępie trzech tygodni.

NHS, brytyjska publiczna służba zdrowia, wyjaśnia, że osoby uprawione do szczepionki nie muszą się dowiadywać kiedy będą się mogły zaszczepić, ale powinny spokojnie poczekać, aż otrzymają taką informację - listownie bądź telefonicznie. Jak podkreśla, nie ma powodu do obaw o stronę organizacyjną, bo NHS co roku przeprowadza szczepienia przeciwko grypie, również kontaktując się w ten sposób z osobami uprawnionymi do darmowych szczepień. W tym roku programem szczepień przeciwko grypie objętych będzie 30 milionów osób, czyli nawet więcej niż wszystkie priorytetowe grupy do szczepienia przeciw Covid-19 łącznie.

Hancock poinformował też, że jeszcze we wtorek lista 70 szpitali, w których prowadzone są szczepienia, zostanie rozszerzona, zaś w przyszłym tygodniu powinny ruszyć centra szczepień w takich obiektach jak tymczasowe szpitale dla chorych na Covid-19, hale konferencyjne czy duże obiekty sportowe.

Brytyjski rząd zawarł z Pfizerem umowę na zakup 40 milionów dawek szczepionki, a także sześć umów z innymi producentami, z których dwaj - AstraZeneca i Moderna - ogłosiło, że testy kliniczne dowodzą skuteczności w zapobieganiu Covid-19. W przypadku szczepionki stworzonej przez AstraZeneca wraz z naukowcami z Uniwersytetu w Oxfordzie zaczął się już proces dopuszczania jej do użycia.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane