Tremonti chce rozmawiać z Gilowską w sprawie UniCredito

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 13-03-2006, 17:52

Włoski wicepremier, minister finansów Giulio Tremonti chce się spotkać z polską wicepremier, minister finansów Zytą Gilowską we wtorek w Brukseli, by rozmawiać o UniCredito - poinformowała w poniedziałek włoska agencja prasowa ANSA.

Włoski wicepremier, minister finansów Giulio Tremonti chce się spotkać z polską wicepremier, minister finansów Zytą Gilowską we wtorek w Brukseli, by rozmawiać o UniCredito - poinformowała w poniedziałek włoska agencja prasowa ANSA.

Przebywający w Londynie włoski wicepremier powiedział, że zarówno z "prawnego jak i technicznego" punktu widzenia Unicredito ma rację i Polska nie powinna blokować fuzji Pekao SA i BPH, których udziałowcem jest włoski bank.

Tremonti powiedział dziennikarzom, że chce się spotkać z minister Gilowską w Brukseli we wtorek, na marginesie wtorkowego spotkania ministrów finansów państw UE.

"Będę szukał możliwości, by się z nią (minister Gilowską - PAP) znowu spotkać i porozmawiać" - powiedział Tremonti.

Do czasu nadania depeszy PAP nie uzyskała informacji z polskiego ministerstwa finansów w sprawie ewentualnego spotkania.

18 października ubiegłego roku Komisja Europejska zgodziła się na fuzję włoskiego banku UniCredito z niemieckim HVB. W jej efekcie UniCredito, który jest właścicielem 52,9 proc. akcji Pekao SA, ma również 71,03 proc. akcji BPH, bo przed fuzją ten pakiet akcji BPH należał do HVB. Połączenie Pekao SA z BPH ma być konsekwencją fuzji HVB z UniCredito.

Sprzeciwia się temu polski rząd, argumentując m.in., że UniCredito złamało umowę prywatyzacyjną Pekao SA z 1999 roku, w której jest klauzula zakazująca włoskiemu inwestorowi angażowania się w Polsce w działalność gospodarczą konkurencyjną wobec działalności Pekao SA.

W minioną środę Komisja Europejska otworzyła postępowanie przeciwko Polsce. Uznała, że sprzeciwiając się fuzji banków Pekao SA i BPH, Polska blokuje swobodny przepływ kapitałów w UE i łamie w ten sposób fundamentalną zasadę jednolitego unijnego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Tremonti chce rozmawiać z Gilowską w sprawie UniCredito