Trend wzrostowy na GPW został znów utrzymany

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 11-12-2000, 00:00

Trend wzrostowy na GPW został znów utrzymany

Indeksy na otwarciu w piątek zanotowały lekkie zwyżki. Najmocniejszy okazał się Tech- WIG. Blisko 2-proc. aprecjację wskaźnik zawdzięczał głównie Optimusowi, którego cena wzrosła o 6,6 proc. na otwarciu. Mocne wzrosty ceny akcji nowosądeckiej spółki są odreagowaniem wcześniejszej, bardzo dotkliwej, przeceny. Spółka jest jednym z liderów branży, więc ocieplenie na rynku odbija się wyraźnie na jej wycenie. Trwa dobra passa wszystkich spó- łek informatycznych, a dzięki zwiększonemu popytowi na akcje IT, indeks tego rynku po godzinie od otwarcia notowań sięgał 2,7 proc. ponad wartość początkową.

Po krótkotrwałym odreagowaniu ponownie tracił na wartości indeks NIF. Spadek na otwarciu zniósł cały wzrost z poprzedniej sesji. Ponad 3-proc. przeceną dotknięte zostały walory NFI Octava. Analitycy nie przewidują szybkiej zmiany trendu na tym rynku. Z racji ograniczonej płynności walory funduszy są pożywką dla graczy o spekulacyjnych zapędach.

Po południu osłabł popyt na akcje dużych spółek. W tym czasie korektę notowały TP SA i i KGHM Polska Miedź. Tempa wzrostu nie zwolnił Elektrim, którego cena wzmocniła się o kolejne 4,2 proc. Kurs akcji Amiki zniżkował momentami o ponad 4 proc. Inwestorzy zareagowali w ten sposób na informację o zerwaniu rozmów z potencjalnym inwestorem.

Wysokie otwarcie na Nasdaq utwierdziło graczy w Warszawie, że warto kupować informatyczne akcje. Walory Softbanku i Optimusa zwyżkowały odpowiednio 8 proc. i 5,2 proc. Inne spółki IT nie zanotowały tak wysokich wzrostów, ale ich wycena poprawiła się.

Ostatecznie główny indeks zakończył sesję blisko 1 proc. wyżej w stosunku do wartości z dnia poprzedniego. TechWIG zanotował zwyżkę o 2,8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Trend wzrostowy na GPW został znów utrzymany