Trichet: EBC będzie nadal walczyć z inflacją

opublikowano: 23-01-2008, 12:08

Prezes Europejskiego Banku Centralnego, Jean-Claude Trichet zadeklarował dalszą walkę z inflacją mimo spadków na  giełdach i obniżki stóp procentowych w USA.

- Szczególnie w trudnych czasach znaczącej korekty i zawirowań na rynkach, obowiązkiem banku centralnego jest mocno zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne aby uniknąć wprowadzania dodatkowych impulsów zmienności – powiedział Trichet podczas wystąpienia w środę w Parlamencie Europejskim. 

Trichet powiedział, że EBC podtrzymuje prognozę 2 proc. wzrostu gospodarczego 15 krajów eurolandu. Przyznał jednocześnie, że istnieje możliwość spowolnienia tempa wzrostu. – Zobaczymy jak gospodarka będzie dawać sobie radę w przyszłości bo może mieć to wpływ na inflację – podkreślił.

W grudniu inflacja wynosiła w eurolandzie 3,1 proc. i była najwyższa od sześciu lat. Była także wyższa od 2 proc. progu wyznaczonego przez EBC.
MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane