Trichet: Wzrost ceny ropy może spowolnić wzrost w Eurolandzie

15-10-2004, 12:27

Wzrost cen ropy zwiększa ryzyko wyhamowania wzrostu gospodarki Eurolandu, powiedział prezes Europejskiego Banku Centralnego (ECB) Jean-Claude Trichet. Jego zdaniem, cena ropy jest obecnie zbyt wysoka i nieadekwatna wobec rzeczywistych potrzeb.

We wrześniu ECB prognozował, że tegoroczne tempo wzrostu gospodarczego w Eurolandzie wyniesie 1,9 proc., a w przyszłym 2,3 proc. W ostatnim czasie pojawiły się jednak sygnały iż prognoza przyszłorocznego wzrostu może okazać się zbyt optymistyczna. W przedstawionym w październiku raporcie ECB informuje, że zwiększenie tempa wzrostu w nadchodzących miesiącach jest mało prawdopodobne. Powodem jest spadek dynamiki wzrostu eksportu przy wciąż słabym popycie konsumpcyjnym i inwestycyjnym. Dodatkowo sytuację pogarsza utrzymujące się na najwyższym od pięciu lat bezrobocie, sięgające obecnie 9 proc.

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Trichet: Wzrost ceny ropy może spowolnić wzrost w Eurolandzie