Trichet: Zmiany w Pakcie Stabilizacji nie przyspieszą rozszerzenia strefy euro

Polska Agencja Prasowa SA
09-04-2005, 21:32

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet uważa, że wprowadzone w marcu tego roku zmiany w europejskim Pakcie Stabilizacji i Wzrostu nie   przyspieszą integracji dziesięciu nowych państw członkowskich w ramach strefy euro.

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet uważa, że wprowadzone w marcu tego roku zmiany w europejskim Pakcie Stabilizacji i Wzrostu nie   przyspieszą integracji dziesięciu nowych państw członkowskich w ramach strefy euro.

Prezes EBC uczestniczył w dwudniowej międzynarodowej konferencji ekonomicznej "Europe after the Enlargement" ("Europa po rozszerzeniu), zorganizowanej w Warszawie przez Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE).

"Myślę, że sytuacja się nie zmieni, jeśli chodzi o wejście nowych krajów (do strefy euro)" - powiedział Trichet pytany czy zmiany w Pakcie przyspieszą przystąpienie nowych krajów UE do strefy euro.

Prezes EBC dodał, że "reformy finansów są bardzo ważne dla krajów 25., ale także dla 15. i 10.". Jednocześnie zaapelował, by nowe kraje członkowskie przeprowadziły reformę finansów publicznych.

Pod koniec marca szefowie państw i rządów krajów Unii Europejskiej zaaprobowali reformę Paktu Stabilizacji i Wzrostu, łagodzącą zasady dyscypliny budżetowej obowiązujacą w państwach Unii Europejskiej. Zasady te miały zapewnić stabilność unijnej waluty - euro.

Premier i minister finansów przewodniczącego w tym półroczu UE Luksemburga, Jean-Claude Juncker powiedział wtedy, że nowi członkowie Unii Europejskiej mogą wejść do strefy euro nawet z deficytem przekraczającym 3 procent PKB, pod warunkiem jednak, że rozmiary deficytu byłyby zbliżone do 3 proc.

Według polskiego Ministerstwa Finansów, odliczenie od deficytu salda Otwartych Funduszy Emerytalnych pozwoliłoby w 2007 roku na zmniejszenie go do ok. 3,3 proc. PKB, czyli zbliżenie się do granicy ustalonej w Pakcie.

Według polskich władz monetarnych, najlepszą strategią dla Polski byłoby jak najszybsze - już w 2009 roku - przystąpienie do strefy euro.

Program konwergencji opracowany przez rząd zakłada, że Polska w 2007 roku spełni kryteria niezbędne do przyjęcia euro. Wtedy przystąpienie do EMU w 2009 roku byłoby realne. Jednak ostatnio minister finansów Mirosław Gronicki powiedział, że bardziej prawdopodobne jest przystąpienie Polski do strefy euro w roku 2010 lub 2011.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Trichet: Zmiany w Pakcie Stabilizacji nie przyspieszą rozszerzenia strefy euro