Trigon: Akcje Lotosu zastąpią Synthos w WIG20

ISBNews
opublikowano: 22-02-2016, 09:42

Akcje Grupy Lotos powinny zastąpić akcje Synthosu w indeksie WIG20 z wagą 1,36% po rocznej rewizji indeksów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), uważają analitycy Trigon Domu Maklerskiego.

W tym roku GPW stworzy ranking indeksów po raz pierwszy na nowych zasadach - dzień ustalania kapitalizacji spółek w wolnym obrocie uwzględnianej w rankingu będzie losowo wybrany przez giełdę spośród pięciu dni poprzedzających dzień rankingu (w najbliższej rewizji - od 15 do 19 lutego). Dodatkowo, 25% spółek o najmniejszej kapitalizacji nie będzie brana pod uwagę przy tworzeniu listy rankingowej.

"Oczekujemy, że niezależnie od wylosowanego dnia, Lotos w każdym przypadku powinien zastąpić Synthos w indeksie WIG20 z wagą 1,36%. Obecna waga Synthosu to 1,26%" - czytamy w analizie Trigon DM.

Analitycy oczekują też, że w WIG30 Bank Millennium (z wagą 2,1%) zastąpi Bank Handlowy (obecna waga 1,5%). Oprócz tego, nastąpią dostosowania największych spółek do limitu 10%. W wyniku tego, spadnie waga Pekao (o 122 bps) oraz PKN Orlen (o 132 bps).

Przewidywany scenariusz zmian dla indeksu mWIG40 nie jest jednakowy dla każdego z wylosowanych dni. "Uważamy, że niezależnie od losowania na pewno ZE PAK i Stalprodukt opuszczą indeks, a ich miejsce zajmą Robyg i Uniwheels. Niepewne jest natomiast opuszczenie indeksu przez Getin Holding, którego miejsce mogłoby zająć Grajewo, i występuje w trzech przypadkach na pięć. Oprócz tego, oczywistą zmianą jest zastąpienie Lotosu przez Synthos" - czytamy dalej.

GPW powinna opublikować zmiany związane z najbliższą rewizją indeksów 3 marca br. Marcowa rewizja indeksów nastąpi na zamknięciu sesji 18 marca br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane