Trójmiasto kusi inwestorów

Paulina Kostro
opublikowano: 22-11-2017, 22:00

Coraz większa grupa właścicieli firm wysoko ocenia potencjał biznesowy Pomorza i tam chce rozwijać biznes.

Trójmiasto przyciąga przedsiębiorców — już 13 proc. z nich planuje rozwój firm właśnie w Gdańsku, Gdyni bądź Sopocie. W opinii biznesmenów ów region to przede wszystkim atrakcyjne miejsce do życia. Według raportu „Potencjał inwestycyjny Trójmiasta”, zrealizowanego przez Antal i CBRE, to właśnie ten aspekt został oceniony najwyżej — otrzymał aż 8,1 pkt. w 10-stopniowej skali. To dzięki wysokim ocenom jakości środowiska naturalnego (8,7 pkt.), bezpieczeństwa (8,2 pkt.) oraz oferty handlowej (8,2 pkt.). Przedsiębiorcy inwestujący w Trójmieście nie obawiają się również braku odpowiednich kadr w przyszłości. Potencjał edukacyjny rozumiany jako dostępność przyszłych pracowników zajął drugie miejsce wśród ocenianych elementów (7,9 pkt.). Złożyły się na to dwa wskaźniki — zaplecze kształcenia zawodowego i szkół średnich (8,1 pkt.) oraz edukacji wyższej (7,8 pkt.). Warto dodać, że w województwie pomorskim na 23 uczelniach studiuje niemal 90 tys. studentów — podaje GUS.

Najwięcej kandydatów do pracy jest z obszaru administracji i HR (7,3 pkt.). Większym wyzwaniem jest dostępność osób ze średniego i wyższego szczebla o kompetencjach z zakresuIT oraz lingwistycznych (po 6,5 pkt.). Trzecim czynnikiem, który przedsiębiorcy uważają za najkorzystniejszy w odniesieniu do Trójmiasta, jest bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa. Badani przyznali jej aż 7,4 pkt. Najlepiej został oceniony wskaźnik przewozów lotniczych — 8,4 pkt., a drugie miejsce ex aequo zajęły komunikacja kolejowa oraz infrastruktura rowerowa (po 8,3 pkt.). Ponadto ważnym wyróżnikiem regionu, w porównaniu z pozostałymi ośrodkami miejskimi w Polsce, jest bezpośrednia dostępność do największego portu morskiego w Polsce.

— Pozytywny wizerunek regionu w kraju i za granicą, proaktywna postawa administracji publicznej czy bardzo dobra infrastruktura transportowa powodują, że miasto stało się kluczową lokalizacją rozważaną przez inwestorów z sektora outsourcingu procesów biznesowych, usług wspólnych, IT oraz odbudowującej się po kryzysie branży stoczniowej. Świetnie wykształcona kadra przyciąga coraz bardziej zaawansowane procesy biznesowe do Trójmiasta, co wpływa na tworzenie się nowych miejsc pracy, które zachęcają specjalistów i menedżerów z całej Polski do wyboru Gdańska, Gdyni lub Sopotu jako miejsca zamieszkania — komentuje Daria Stefańska, menedżer ds. outsourcingu procesów biznesowych oraz usług wspólnych z Antala. Warto dodać, że średnia ocena wszystkich czynników dla Trójmiasta wyniosła 7,4 pkt. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu