Tropimy kurioza

JK
24-08-2009, 00:00

Rusza akcja "PB" i KPP,

Rusza akcja "PB" i KPP,

której celem jest wskazanie

największych absurdów

i kuriozów w gospodarce.

Nagroda czeka.

Rząd, przynajmniej w sferze medialnej, dwoi się i troi, by ułatwić polskim przedsiębiorcom wyjście suchą nogą z trudnej sytuacji gospodarczej. Mimo szumnych zapowiedzi, pakiet antykryzysowy nie został przyjęty w całości, a regulacje obowiązujące od 22 sierpnia są krytykowane zarówno przez organizacje pracodawców, jak i organizacje związkowe. Pierwsi narzekają, że pomoc dla firm obwarowana jest zbyt dużymi obostrzeniami, drudzy obawiają się zaś pogorszenia sytuacji pracowników. Kto ma rację? Czas pokaże. Już słychać głosy, że pakiecik niewielu firmom pomoże, niektórym może nawet zaszkodzić. BGK ciągle nie ruszył z antykryzysowymi poręczeniami kredytów dla firm. Związkowcy zaś zaczynają się coraz bardziej rozpychać i narzekać, że są pomijani w "debacie publicznej" i że rząd ich nie słucha. Planują więc antyrządowe manifestacje. Rząd próbuje w białych rękawiczkach dokręcać fiskalną śrubę w celu ściągnięcia jak najwięcej z podatków, nie podnosząc, przynajmniej na razie, stawek podatkowych (przykład: pomijanie wyroku ETS w sprawie pojazdów z kratką).

W tej atmosferze wzajemnej nieufności i nerwowości jak najbardziej uzasadniona jest obawa, że będziemy świadkami pojawiania się wielu błędów, bubli, absurdów i kuriozów w sferze gospodarczej. Będziemy je tropić, nagłaśniać i piętnować. Dlatego wspólnie z Konfederacją Pracodawców Polskich ogłaszamy konkurs na najbardziej kuriozalny pomysł wyjścia ze spowolnienia gospodarczego.

Pierwsza propozycja

Żądania Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego, skierowane do zarządu KGHM Polska Miedź, dotyczące "gwarancji zatrudnienia dla wszystkich pracowników przez okres 10 lat", gwarancji "stosowania w niezmienionej treści co najmniej przez 10 lat postanowień Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy" oraz corocznej podwyżki płac w postaci "dokonywania waloryzacji płac na poziomie nie niższym niż wskaźnik inflacji".

Uzasadnienie KPP

Realizacja pomysłu na poziomie wszystkich polskich przedsiębiorców oraz rozszerzenie jej na wszystkich pracodawców Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Japonii służyłaby globalnemu wzmocnieniu konkurencyjności oraz utrzymaniu miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Tropimy kurioza