Trudeau odrzuca krytykę Trumpa w kwestii negocjacji NAFTA

  • PAP
opublikowano: 27-09-2018, 21:11

Premier Kanady Justin Trudeau odparł w czwartek ataki ze strony prezydenta USA Donalda Trumpa, który dzień wcześniej podczas konferencji prasowej w Nowym Jorku skrytykował północnego sąsiada za zbyt wolne tempo renegocjacji Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (NAFTA).

"Amerykanie przekonują się, że negocjacje są twarde, bo Kanadyjczycy są twardymi negocjatorami, takimi jakimi być powinni" - powiedział Trudeau. Dodał, że "dobra, sprawiedliwa umowa jest nadal bardzo możliwa", a Ottawa "nie podpisze umowy, która byłaby zła dla Kanadyjczyków".

Trump zagroził w środę po raz kolejny, że nałoży karne cła na import pojazdów i części samochodowych z Kanady, jeśli ta nie zgodzi się na ustępstwa w trwających negocjacjach. Zasugerował też, że odrzucił prośbę Trudeau o dwustronne spotkanie na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. W czwartek Trudeau zaprzeczył, jakoby o takie spotkanie prosił.

USA naciskają na Kanadę, by dołączyła do układu wynegocjowanego wcześniej z Meksykiem do 30 września, aby zmodernizowana NAFTA mogła zostać przyjęta przez amerykański Kongres przed zaprzysiężeniem nowego prezydenta Meksyku 1 grudnia. Według doniesień medialnych punktem spornym pozostaje dostęp do kanadyjskiego rynku mleczarskiego, który jest chroniony poprzez system zarządzania podażą, jak również mechanizm rozwiązywania sporów.

Na czele zespołu negocjatorów ze strony Kanady stoi minister spraw zagranicznych Chrystia Freeland. Ją również Trump pośrednio zaatakował podczas swojej konferencji prasowej. "Jesteśmy bardzo niezadowoleni z negocjacji i ze stylu negocjacyjnego Kanady. Nie podoba nam się ich reprezentant" - powiedział, nie wymieniając Freeland z nazwiska.

Wypowiedzi Trumpa skomentowała unijna komisarz ds. handlu Cecilia Malmstroem, która przebywa w Kanadzie z wizytą w związku z rocznicą wejścia w życie umowy gospodarczo-handlowej między UE a Kanadą (CETA). Jak powiedziała, komentarze Trumpa świadczą o tym, że relacje z Amerykanami stają się "coraz trudniejsze". Malmstroem broniła też Freeland, którą nazwała "fantastyczną negocjatorką".

"Myślę, że (Freeland - PAP) robi świetną robotę w bardzo trudnych warunkach" - powiedziała Malmstroem w wywiadzie dla publicznego radia CBC. Dodała, że jest z szefową kanadyjskiej dyplomacji w częstym kontakcie, bo teraz jest "ważniejsze niż kiedykolwiek, żeby UE i Kanada trzymały się razem".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu