Trudniej o kredyt w Polbanku

Martyna Mroczek
opublikowano: 06-11-2008, 00:00

Grecki bank nie planuje drastycznych zmian w polityce kredytowej. Marże będą jednak rosły, a kredyty już stały się mniej dostępne.

Grecki bank nie planuje drastycznych zmian w polityce kredytowej. Marże będą jednak rosły, a kredyty już stały się mniej dostępne.

Generalne zasady przyznawania kredytów w Polbanku nie zmienią się, ale w ciągu trzech miesięcy wskaźnik pozytywnie rozpatrywanych wniosków spadł już z 90 proc. do 40 proc.

— To przede wszystkim z powodu wyższej ceny kredytów, zwiększyliśmy bowiem marże. Dodatkowo jesteśmy mniej skłonni do przyznawania kredytów z powodu ogólnej niepewności na rynku — mówi Dimitris Panagiotopoulos, dyrektor ds. kredytów hipotecznych Polbanku.

Polbank nadal będzie udzielał kredytów na 100 proc., bez wkładu własnego, ale otrzymanie go nie będzie już tak łatwe jak do tej pory.

— Prognozy dotyczące polskiej gospodarki w przyszłym roku są niepewne, dlatego na razie nie wiemy, jak zmieni się polityka kredytowa banku. Jeśli wzrost gospodarczy wyniesie powyżej 4 proc., a jest to możliwe, wrócimy do akcji kredytowej sprzed trzech miesięcy — zaznacza dyrektor.

Przedstawiciele firmy doradczej Intelace, która pracuje dla Polbanku, również są dobrej myśli. Podkreślają, że żadnemu bankowi w Polsce nie grozi niebezpieczeństwo.

— Czteroprocentowy wzrost gospodarczy w Polsce w przyszłym roku jest realny. Dynamika udzielanych kredytów, zarówno w segmencie przedsiębiorstw, jak i detalicznym, powinna wynieść około 19 proc. Będą natomiast rosły marże banków — prognozuje Marcin Mazurek, menedżer Intelace.

Polbank EFG to oddział greckiego EFG Eurobank. Po III kw. Polbank miał 4,41 proc. udziału w rynku kredytów mieszkaniowych. Wartość kredytów wyniosła 14 mld zł, a wartość depozytów 7,3 mld zł.

Zysk netto banku na koniec września wyniósł 29 mln zł. To dla Polbanku trzeci kwartał, kiedy wychodzi na plus. Ostatni kwartał 2007 r. zamknął jeszcze z wynikiem minus 10 mln zł.

Polbank EFG rozpoczął działalność na polskim rynku w połowie lutego 2006 r. Na koniec trzeciego kwartału tego roku miał 316 placówek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Martyna Mroczek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane