Trudno utrzymać tak wysoki wzrost

KRZYSZTOF WOŁOWICZ DM TMS Brokers
opublikowano: 14-12-2011, 00:00

PROGNOZY

Wzrost gospodarczy w Polsce w trzecim kwartale wyniósł 4,2 proc., utrzymując tempo obserwowane w pierwszej połowie roku. Czynnikiem podtrzymującym dobre wyniki polskiej gospodarki niezmiennie pozostaje konsumpcja prywatna. W trzecim kwartale wyniosła ona 3 proc., co jednak oznaczało niższą dynamikę wzrostu w porównaniu z dwoma poprzednimi kwartałami.

Obok konsumpcji prywatnej pozytywnie na wzrost wpływały inwestycje, a kontrybucja eksportu netto wyniosła aż 1 proc. W tym przypadku swoje zrobił zarówno spadek importu, będący wynikiem mniejszej konsumpcji, jak i wyraźne osłabienie złotego, co pozwoliło na przyspieszenie w eksporcie. Niepokojące z punktu widzenia przyszłego tempa wzrostu gospodarczego jest natomiast widoczne obniżenie udziału zapasów w PKB. W poprzednich kwartałach kontrybucja zapasów była zbliżona do 1 proc., podczas gdy w trzecim kwartale zmniejszyła się do 0,4 procent.

Oznacza to, że kolejne kwartały będą już prawdopodobnie charakteryzowały się wyraźnie niższym wzrostem. Do wyhamowania wzrostu gospodarczego przyczyni się również spodziewany spadek inwestycji związany z koniecznością silniejszej konsolidacji fiskalnej w nadchodzącym roku. W efekcie ograniczeniu ulegną inwestycje publiczne. Trudno również oczekiwać utrzymania wysokiego poziomu konsumpcji prywatnej. Nie będzie jej sprzyjać zarówno wciąż wysoka inflacja, jak i sygnalizowane już pogorszenie sytuacji na rynku pracy. Gospodarce polskiej nie pomoże też otoczenie zewnętrzne.

Kolejne kwartały będą charakteryzowały się wyraźnie niższą dynamiką PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KRZYSZTOF WOŁOWICZ DM TMS Brokers

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu