Trujący metanol w płynach do spryskiwaczy

Materiał przygotowany przez BP
opublikowano: 08-11-2012, 00:00

Czy wiesz, że…

Po dostosowaniu polskich przepisów do unijnych metanol można wykorzystywać w płynach do spryskiwaczy. Mimo że według prawa nie tylko jego spożywanie, ale również wdychanie jego oparów jest dla człowieka niebezpieczne.

Od 2010 r., w związku ze zmianami w prawie koniecznymi do dostosowania go do regulacji unijnych, na polskim rynku pojawiło się bardzo wiele płynów z metanolem do spryskiwaczy — tanich, gdyż metanol jest o połowę tańszy od etanolu i mniej intensywnie pachnie, więc można też zaoszczędzić na mieszance zapachowej.

— Bezpieczne zimowe płyny do spryskiwaczy to te, które nie zawierają szkodliwego dla zdrowia metanolu. W skrajnych przypadkach płyny zawierające metanol mogą powodować bardzo poważne konsekwencje zdrowotne — ostrzega Mirosław Połeć z firmy Mateus, dystrybutora płynów wielu marek.

Ostrożność należy zachować podczas każdego kontaktu z płynem do spryskiwaczy zawierającympowyżej 3 proc. metanolu: nalewając go, powinniśmy stosować rękawice ochronne i odzież chroniącą twarz i oczy. Szkodzi również wdychanie metanolu — jadąc samochodem w zimie przy włączonym ogrzewaniu i zamkniętych oknach, wdychamy m.in. opary alkoholu, znajdującego się w płynie do spryskiwaczy.

— BP wraz z producentami i dystrybutorami bezpiecznych płynów do spryskiwaczy apeluje: czytajmy etykiety, kupujmy płyn, wiedząc, co zawiera i w jakich ilościach. Na etykietach płynów do spryskiwaczy sprzedawanych na naszych stacjachklient znajdzie pełną informację na temat jego składników. W tym najważniejszą — nasze płyny nie zawierają metanolu — mówi Marzenia Maurek, kierownik ds. produktu w BP Europa SE, oddział w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał przygotowany przez BP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy