Trump: akcje zaczną drożeć dzięki umowom handlowym, m.in. z Chinami

opublikowano: 02-01-2019, 19:26

Prezydent Donald Trump powiedział, że grudniowe spadki rynków akcji były „usterką” i przekonywał o powrocie wzrostów kiedy rząd USA zacznie zawierać umowy handlowe z krajami takimi jak Chiny.

Prezydent powiedział dziennikarzom w środę, że negocjacje z Chinami w sprawie umowy handlowej idą dobrze. Na początku grudnia prezydenci USA i Chin uzgodnili 90-dniowy rozejm w wojnie handlowej, który miał być wykorzystany do  wynegocjowania porozumienia.

W grudniu S&P500 spadł o ponad 9 proc., co jest najgorszym wynikiem dla tego miesiąca od 1931 roku. Cały rok okazał się najgorszym dla rynku akcji od 2008 roku, S&P500 stracił 6,2 proc. wartości.

Prezydent Donald Trumpa wcześniej w okresie wzrostów na rynkach akcji przypisywał je swojej polityce obniżki podatków i deregulacji. Kiedy koniunktura zaczęła się psuć oskarżał o to Fed i realizowaną przez bank centralny politykę normalizacji polityki monetarnej. Nie brakowało jednak głosów wskazujących na prezydenta USA i jego politykę. Znany amerykański ekonomista Nouriel Roubini twierdził, że powodem spadków cen na rynkach akcji jest to iż inwestorzy w końcu zdali sobie sprawę z destrukcyjnego charakteru działań Trumpa. Wskazywał m.in. na tzw. zamknięcie rządu, które spowodował prezydent, aby wymusić na Kongresie przyznanie pieniędzy na budowę muru oddzielającego USA od Meksyku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu