Trump: Apple zbuduje trzy wielkie zakłady w USA

opublikowano: 26-07-2017, 07:32

Tim Cook , dyrektor generalny koncernu Apple zobowiązał się do budowy trzech dużych zakładów produkcyjnych w Stanach Zjednoczonych, ogłosił prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, cytowany przez dziennik „The Wall Street Journal”

W depeszy agencji Reuters napisano, że taka deklaracja padła w trakcie wspólnej rozmowy. 

W skład nowego działu w Apple wejdzie m.in. zespół, który opracowuje API uczenia maszynowego.
fot. REUTERS_Kim Kyung-Hoon_Forum

Rozmawiałem z Cookiem, obiecał mi trzy wielkie zakłady, naprawdę duże – oświadczył Trump w wywiadzie.

Trump nie wyjaśnił jednak, w jakich lokacjach miałyby one powstać, ani terminów, kiedy miałyby ruszyć prace budowlane.

Tymczasem już w maju Cook zapowiadał, że Apple planuje stworzyć fundusz o wartości 1 miliarda dolarów na inwestycje w amerykańskie firmy, które będą realizować zaawansowane produkcje. Wyjaśnił wtedy, że że firma zamierza również finansować programy, które mogą obejmować nauczanie ludzi, w tym pisania kodu komputerowego na rzecz nowych aplikacji.

W swojej kampanii wyborczej Trump mocno piętnował Apple, podkreślając, że najdroższa i najbardziej wartościowa spółka na świecie, choć ma amerykańskie korzenie większość swoich produktów wytwarza w Chinach.

Będziemy naciskać na Apple, by rozpoczęło budowę swoich „cholernych" komputerów i innych produktów w Stanach Zjednoczonych – deklarował Trump w przemówieniu w styczniu ubiegłego roku.

Z kolei Cook podkreślał na początku bieżącego roku, że Apple wydało w 2016 roku 50 mld USD na dostawców z USA.

Największa firma na świecie według wyceny rynkowej twierdzi, że tylko w Stanach Zjednoczonych utworzyła około 2 miliony miejsc pracy, z których 80 tys. bezpośrednio w swojej firmie, a reszta pochodzi od dostawców i programistów dla ekosystemu aplikacji firmy.

Trump powiedział również, że tajwańska firma Foxconn, największy dostawca Apple, zamierza zbudować dużą fabrykę w Stanach Zjednoczonych i "zdecydowanie rozważa" umieszczenie jej w stanie Wisconsin.

Foxconn w czerwcu zapowiedział, że zamierza zainwestować ponad 10 mld USD w fabrykę wyświetlaczy w Stanach Zjednoczonych.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane