Czytasz dzięki

Trump: Chiny chcą porozumienia

opublikowano: 08-05-2019, 18:22

Prezydent Donald Trump powiedział, że byłby zadowolony, gdyby mógł utrzymać cła na import z Chin, donosi Reuters.

Trump napisał w środę na Twitterze, że Chiny chciały opóźnić negocjacje handlowe, aby móc prowadzić je w przyszłości ze „słabymi” Demokratami, po objęciu przez nich władzy.

Zobacz więcej

Donald Trump

Bloomberg

- Ale wiecie co, tak nie będzie! Chiny właśnie nas poinformowały, że ich wicepremier jedzie do USA dogadać umowę. Zobaczymy, ale jestem bardzo zadowolony z ponad 100 mld USD rocznie z ceł napełniających kasę USA – napisał prezydent USA.

W niedzielę Trump ogłosił nieoczekiwanie, że od piątku zostaną podniesione z 10 proc. do 25 proc. cła na import z Chin wartości 200 mld USD. Jako powód podał próbę wycofania się Chińczyków z wynegocjowanych już zapisów umowy handlowej, a także ich chęć grania na zwłokę. W środę Rejestr Federalny potwierdził podwyżkę ceł od piątku. Nastroje na rynkach są jednak dobre, co tłumaczone jest wypowiedzią rzeczniczki Białego Domu, która oświadczyła dziennikarzom, że USA otrzymały sygnał iż Chiny chcą umowy handlowej.

- Myślę, że administracja Trumpa jest całkiem poważna jeśli chodzi o nałożenie ceł. Nie przypuszczam, że Liu He zgodziłby się przyjechać gdyby miał tylko wygłosić USA wykład – powiedział Scott Kennedy, ekspert ds. Chin w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane