Trump: Chiny chcą porozumienia

opublikowano: 08-05-2019, 18:22

Prezydent Donald Trump powiedział, że byłby zadowolony, gdyby mógł utrzymać cła na import z Chin, donosi Reuters.

Trump napisał w środę na Twitterze, że Chiny chciały opóźnić negocjacje handlowe, aby móc prowadzić je w przyszłości ze „słabymi” Demokratami, po objęciu przez nich władzy.

Donald Trump
Donald Trump
Bloomberg

- Ale wiecie co, tak nie będzie! Chiny właśnie nas poinformowały, że ich wicepremier jedzie do USA dogadać umowę. Zobaczymy, ale jestem bardzo zadowolony z ponad 100 mld USD rocznie z ceł napełniających kasę USA – napisał prezydent USA.

W niedzielę Trump ogłosił nieoczekiwanie, że od piątku zostaną podniesione z 10 proc. do 25 proc. cła na import z Chin wartości 200 mld USD. Jako powód podał próbę wycofania się Chińczyków z wynegocjowanych już zapisów umowy handlowej, a także ich chęć grania na zwłokę. W środę Rejestr Federalny potwierdził podwyżkę ceł od piątku. Nastroje na rynkach są jednak dobre, co tłumaczone jest wypowiedzią rzeczniczki Białego Domu, która oświadczyła dziennikarzom, że USA otrzymały sygnał iż Chiny chcą umowy handlowej.

- Myślę, że administracja Trumpa jest całkiem poważna jeśli chodzi o nałożenie ceł. Nie przypuszczam, że Liu He zgodziłby się przyjechać gdyby miał tylko wygłosić USA wykład – powiedział Scott Kennedy, ekspert ds. Chin w Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych w Waszyngtonie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane