Trump dostał raport, od którego zależą cła na import aut

opublikowano: 18-02-2019, 06:52

Amerykański Departament Handlu przekazał prezydentowi Donaldowi Trumpowi raport, który może zdecydować o wprowadzeniu w USA dodatkowych ceł na import aut i części zamiennych, m.in. z Unii Europejskiej, informuje Reuters.

Prezydent USA będzie miał 90 dni na decyzję, czy rozpocząć działania zgodnie z rekomendacjami raportu. Szczegóły dokumentu nie są znane, ale eksperci przypuszczają iż zawiera postulat ceł na auta lub technologie i komponenty związane z elektrycznymi, automatycznymi, skomunikowanymi i dzielonymi autami. 

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

Reuters zwraca uwagę, że wraz z przekazaniem raportu ruszy wielka akcja lobbingowa branży motoryzacyjnej, która jest przeciwna wprowadzeniu ceł. Jej przedstawiciele ostrzegają, że opodatkowanie stawką do 25 proc. sprowadzanych samochodów i części zamiennych może spowodować, że będą one o tysiące dolarów droższe niż obecnie. Wzrost cen może oznaczać mniejszą sprzedaż, a to potencjalnie może doprowadzić do likwidacji tysięcy miejsc pracy w USA.

- Te cła, jeśli zostaną wprowadzone, mogą spowodować, że rozwój i zastosowanie nowych technologii motoryzacyjnych nastąpi poza krajem, pozostawiając Amerykę w tyle – głosi oświadczenie Motor and Equipment Manufacturers Association. – Ani jedna firma z krajowej branży motoryzacyjnej nie domagała się tego raportu – podkreślono.

Centrum Badan Motoryzacyjnych (CAR) z Ann Arbor ostrzegło w piątek, że w najgorszym scenariuszu, przewidującym wprowadzenie w USA cła wysokości 25 proc. od importu aut i części, branża motoryzacyjna może zostać zmuszona do redukcji 366,9 tys. miejsc pracy.

Pod koniec ubiegłego tygodnia bank Morgan Stanley ostrzegł, że inwestorzy powinni przygotować się na przynajmniej czasowe wprowadzenie dodatkowych ceł na auta sprowadzane do USA jeszcze przed latem tego roku.

- Choć oczekujemy, że jakiekolwiek cła będą tymczasowe, to wydarzenie z pewnością spowoduje przynajmniej krótkoterminową presję na fundamenty gospodarcze i nastroje inwestorów – napisali w raporcie Michael Zezas i Meredith Pickett, stratedzy banku.

Ostrzegli, że wprowadzenie ceł na auta może spowodować wzrost cen w USA samochodów nowych i używanych, a także spadek zatrudnienia u dilerów i zmniejszenie się ich przychodów.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA , Cło