Trump gra rolę obrońcy ludzi pracy

DI, PAP
13-08-2016, 09:42

Na wiecu w Erie w stanie Pensylwania Donald Trump kontynuował w piątek swoją krucjatę ws. zahamowania ucieczki miejsc pracy z USA.

Spotkanie zakłócili demonstranci, wzywając go do ujawnienia zeznań podatkowych. Zaapelowała o to również Hillary Clinton.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump

Bloomberg

Na wiecu kandydat Partii Republikańskiej (GOP) ponownie atakował układy o wolnym handlu, z traktatem znanym jako NAFTA (z Kanadą i Meksykiem) na czele. Przypominał, że w jego rezultacie amerykańskie firmy przenoszą produkcję do Meksyku.

„Oni zabierają nasze miejsca pracy. Ludzie ciężko pracują, więcej i dłużej niż kiedyś, ale zarabiają mniej. 18 lat temu zarabiali więcej niż dzisiaj. (…) Fabryki są puste. General Electric właśnie zwolnił pracowników” - powiedział Trump.

W Pensylwanii – przypomniał – o jedną trzecią zmniejszyła się liczba miejsc pracy w przemyśle wytwórczym. Kandydat GOP nie wspomina jednak nigdy, że fabryki redukują zatrudnienie także z powodu automatyzacji produkcji.

Za ucieczkę miejsc pracy za granicę Trump obwinił „skorumpowanych polityków”, z Hillary Clinton na czele.

„Dzieje się tak, bo nie zmuszamy naszego rządu, by działał na naszą korzyść. Nasi politycy są słabi, głupi i pod kontrolą lobbystów oraz sponsorów ich kampanii” - powiedział.

„A Hillary nic nie wie o tym wszystkim..! Widzieliście ją wczoraj..? (kandydatka Demokratów przemawiała w czwartek w Detroit – PAP). Oszukańcza Hillary..!” - dodał Trump.

W pewnym momencie kontynuował swój ulubiony wątek w tonie żartobliwym. „Och, gdyby prezydent mianował mnie ministrem do spraw utrzymania biznesu w kraju!” - powiedział.

Wkrótce po tym, jak zaczął przemawiać, na salę weszła grupa młodych ludzi wznoszących plakietki z napisami „Tax returns” (Zeznania podatkowe). Policja zagrodziła im drogę, gdy próbowali się zbliżyć do mównicy.

Clinton ujawniła wcześniej swoje zeznania podatkowe i wezwała Trumpa, by uczynił to samo.

Kandydat Republikanów powtarza, że zrobi to, gdy skończy się audyt jego podatków. Zdaniem obserwatorów, niechęć Trumpa do ujawnienia zeznań może wynikać stąd, że jego majątek jest prawdopodobnie niższy niż on sam podaje, co wyszłoby na jaw.

Według najnowszych sondaży, Clinton prowadzi z Trumpem w kilku najważniejszych stanach „wahadłowych”, które zwykle decydują o wyniku wyborów. W Pensylwanii ma przewagę 12 punktów procentowych i góruje nad republikańskim kandydatem w Ohio i na Florydzie.

Notowania kandydata GOP spadły ostatnio także w stanach tradycyjnie republikańskich, jak Georgia, Arizona i Utah. Demokraci twierdzą, że nawet tam Clinton będzie miała szanse go pokonać.

Kampania Trumpa przeżywa ciężkie chwile po serii jego szokujących wypowiedzi, jak oskarżenie Clinton i prezydenta Baracka Obamy, że są „współzałożycielami Państwa Islamskiego (ISIS)”.

Kandydat powiedział w piątek rano, że był to „sarkazm” z jego strony. Jeszcze poprzedniego dnia jednak mówił kilka razy, że zarzut należy rozumieć dosłownie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Trump gra rolę obrońcy ludzi pracy