Trump grozi wstrzymaniem pomocy dla Ameryki Środkowej

  • PAP
opublikowano: 22-10-2018, 17:18

Prezydent Donald Trump zagroził w poniedziałek na Twitterze, że wstrzyma lub ograniczy pomoc finansową dla tych krajów Ameryki Środkowej, z których pochodzą migranci zamierzający dotrzeć do USA. Trump napisał też, że zaalarmował wojsko i straż graniczną.

"Gwatemala, Honduras i Salwador nie były w stanie poradzić sobie z powstrzymaniem ludzi przed opuszczeniem tych krajów i nielegalnym przybyciem do USA" - głosi jeden z tweetów prezydenta.

Donald Trump
Zobacz więcej

Donald Trump fot. Bloomberg

Trump zagroził, że USA zaczną "obcinać lub znacząco ograniczać" dotacje dla tych państw.

Irytację prezydenta wzbudza wielotysięczna karawana migrantów zmierzających do USA, która w niedzielę przekroczyła granicę Meksyku z Gwatemalą i kieruje się dalej na północ mimo zapowiedzi prezydenta Trumpa, że zamknie przejścia graniczne.

"Niestety, wygląda na to, że policja i wojsko Meksyku nie są w stanie powstrzymać karawany" - dodał Trump.

Napisał również, że powiadomił straż graniczną i siły zbrojne, iż ta fala migrantów stanowi dla kraju "sytuację kryzysową".

Migranci pochodzący głównie z Hondurasu, ale także z Gwatemali i Salwadoru dotarli w niedzielę do położonego blisko granicy meksykańskiego miasta Tapachula, gdzie organizują tymczasowe obozowiska w publicznych parkach.

Meksykańscy policjanci posuwają się w ślad za karawaną, ale nie interweniują.

Migranci kontynuują marsz mimo ostrzeżeń Trumpa, który w czwartek zagroził, że zamknie granicę amerykańsko-meksykańską, a nawet że wyśle tam wojsko. Dał też do zrozumienia w swoich tweetach, że od rozwiązania tej sprawy przez władze Meksyku uzależnia ratyfikację nowo uzgodnionej umowy o wolnym handlu (USMCA), która ma zastąpić NAFTA.

Gwatemala, Honduras i Salwador otrzymały od USA w 2017 roku ponad 500 mln dol. - podaje AP.

Biały Dom, Pentagon oraz Straż Graniczna USA nie odpowiedziały na prośby dziennikarzy o skomentowanie uwag prezydenta. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy