Trump i Fed powinni szybko interweniować

Jarosław Jamka, Wiceprezes Quercus TFI
opublikowano: 05-09-2019, 22:00

Już ponad miesiąc minął od pierwszej obniżki stóp procentowych przez Fed. Licząc do dziś, reakcja rynków kapitałowych była negatywna.

Akcje są tańsze średnio o kilka procent, natomiast rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich spadły o około 50 pkt baz. To spory ruch, porównywalny moim zdaniem do 10-20 procentowej zmiany indeksów na rynku akcji. Rynek długu zdaje się mówić, że mocne spowolnienie w gospodarce jest nieuniknione, i wycenia kolejne cztery obniżki stóp procentowych w ciągu następnych 15 miesięcy. Łącznie zatem z obniżką w lipcu tego roku mówimy o pięciu obniżkach stóp procentowych przez Fed w tym cyklu luzowania polityki monetarnej. Tak duża liczba obniżek wskazuje już raczej na zmianę cyklu z ekspansji gospodarczej na recesję niż (jakby chciał tego przewodniczący Fedu) tylko techniczne dostosowanie stóp w ramach trwającej ekspansji.

Oczywiście rynek długu może zmienić zdanie i zacząć wyceniać mniej niż cztery obniżki, np. w reakcji na pozytywne rozstrzygnięcie wojen handlowych. W przeciwieństwie do rynku długu akcje nie wyceniają teraz recesji, ale też nie wyceniają krótkiego spowolnienia w cyklu (w latach 1995 i 1998, czyli klasycznych przykładach cięcia stóp przez Fed w tzw. spowolnieniu w ramach cyklu, indeks S&P500 miesiąc po pierwszej obniżce stóp przez Fed był około 7-10 proc. wyżej niż jest dzisiaj). Można powiedzieć, że akcje czekają na rozwój sytuacji, licząc na pozytywny scenariusz (ponieważ są tylko kilka procent od szczytu — patrz np. indeks S&P500).

Spójrzmy też, co dzieje się poza rynkami kapitałowymi. Na stronie „trends.google.pl” wpisujemy słowo „recession” i analizujemy wyniki od 2004 r. do dzisiaj dla takich krajów, jak np. USA, Niemcy i Polska. Co ciekawe, w danych za sierpień 2019 r. mamy bardzo duży wyskok zainteresowania w wyszukiwaniu takiego słowa w intrenecie w tych trzech krajach, w tym w USA jest to wyskok zainteresowania porównywalny jedynie do 2007 r.

Niestety obawy o nadchodzące spowolnienie/ recesję w gospodarce dotarły już do przeciętnego Kowalskiego w Polsce, czy też przeciętnego Joe w Ameryce. Z pewnością może to też wpłynąć na ich skłonność do wydatków, a wiadomo, że mocna gospodarka amerykańska to silny konsument, wydający coraz więcej i więcej.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W realnej gospodarce o spowolnieniu/recesji możemy mówić jedynie w przypadku Niemiec i niektórych krajów azjatyckich. W USA realna gospodarka trzyma się całkiem nieźle, a jej głównym filarem pozostaje silny konsument i mocny rynek pracy (ale widać już spowolnienie w przemyśle i na rynku nieruchomości, a także w spadających wskaźnikach koniunktury). Głębsze spowolnieniemoże jednak przyjść także do Stanów Zjednoczonych, stąd moim zdaniem pora na interwencję Fedu i Donalda Trumpa.

Fed powinien na posiedzeniu we wrześniu obniżyć stopy o 50 pkt baz., ale raczej będzie to tylko 25 pkt. Niestety, obecnie Rezerwa Federalna jest niechętna większym obniżkom z powodu silnego rynku pracy, a także politycznych nacisków prezydenta na… większe obniżki (Fed, pozostając bardziej jastrzębi, może pokazać w pewnym stopniu swoją niezależność). Natomiast interwencja Donalda Trumpa powinna polegać np. na szybkim wycofaniu się z wojny handlowej z Chinami. Możliwe, że jesteśmy już w takim punkcie, gdzie wybór Donalda Trumpa jest jedynie taki: albo „wygranie” wojny handlowej (i słabsza gospodarka, może nawet recesja przed wyborami prezydenckimi w 2020), albo przegranie wojny handlowej i silniejsza gospodarka oraz większe szanse na wygraną w wyborach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Jamka, Wiceprezes Quercus TFI

Polecane