Trump: jeśli wygram, deal z Chinami będzie na twardszych warunkach

  • PAP
opublikowano: 30-07-2019, 20:27

Donald Trump zagroził Chinom we wtorek na Twitterze: "Jeśli i kiedy wygram (wybory prezydenckie) deal jaki dostaną, będzie na znacznie twardszych warunkach niż ten, który negocjowany jest teraz... albo nie będzie dealu w ogóle". Prezydent dodał, że Chiny "mają się bardzo źle".

We wtorkowej, porannej serii tweetów Trump wypomniał Chinom, że miały kupować amerykańskie produkty rolne, ale nie wywiązują się z tej obietnicy, jednak dzięki karnym cłom są w najgorszej kondycji gospodarczej od 27 lat.

Prezydenci USA Donald Trump i Chin Xi Jinping
Zobacz więcej

Prezydenci USA Donald Trump i Chin Xi Jinping fot. Bloomberg

"Mój zespół negocjuje z nimi teraz, ale oni zawsze zmieniają na końcu umowę na swoją korzyść. Prawdopodobnie powinni zaczekać do naszych Wyborów, żeby sprawdzić, czy nie dostaną jednego z demokratycznych umarlaków jak Senny Joe (były wiceprezydent Joe Biden). Wtedy dostaliby WSPANIAŁY deal, jak przez ostatnie 30 lat" - kontynuował prezydent.

W kolejnym tweecie dodał: "Mamy wszystkie karty (w ręku), nasi poprzedni przywódcy nigdy tego nie pojęli".

USA od blisko roku nakładają karne cła na chiński eksport, by zmusić Chiny do zmiany polityki handlowej i gospodarczej, na co Pekin odpowiada taryfami odwetowymi. Waszyngton zarzuca mu m.in. subwencje dla przemysłu, wymuszanie transferu technologii od amerykańskich firm i brak wzajemności w kwestii dostępu do rynku.

Waszyngton i Pekin podjęły teraz ponownie negocjacje, które załamały się w maju, gdy Trump oskarżył Pekin o próby wycofania się z uzgodnionych wcześniej zapisów umowy handlowej i podwyższył karne cła na część chińskich towarów oraz zapowiedział kolejne taryfy.

We wtorek w Szanghaju rozpoczęła się kolejna, dwudniowa runda rozmów; to pierwsze takie negocjacje po spotkaniu Trumpa z prezydentem Chin Xi Jinpingiem podczas szczytu G20 w Osace pod koniec czerwca.

Amerykańskiej delegacji w Szanghaju przewodzą minister finansów Steven Mnuchin i przedstawiciel USA ds. handlu Robert Lighthizer. Na czele delegacji Chin stanął wicepremier Liu He, któremu towarzyszy minister handlu Zhong Shan. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy