Trump krytycznie o komentarzu szefa EBC: to nieuczciwa konkurencja

  • PAP
opublikowano: 18-06-2019, 14:51

Prezydent USA Donald Trump skrytykował we wtorek szefa Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghiego za jego komentarz dotyczący gotowości tej instytucji do działań wpływających na pobudzenie gospodarki. Uznał to za "niesprawiedliwą konkurencję".

"Mario Draghi właśnie ogłosił, że może nadejść więcej stymulacji (mającej na celu pobudzenie gospodarki - PAP), co od razu spowodowało spadek euro wobec dolara, powodując, że jest im (Europejczykom - PAP) niesprawiedliwie łatwiej konkurować z USA. Uchodziło to im na sucho przez lata, razem z Chinami i innymi" - napisał na Twitterze Trump. "Rynki europejskie wzrosły w związku z dzisiejszymi komentarzami (niesprawiedliwymi dla USA) Mario D!" - dodał.

W podlizbońskiej Sintrze trwa od poniedziałku 3-dniowe coroczne sympozjum Europejskiego Banku Centralnego. Draghi ogłosił na nim, że jeśli inflacja w strefie euro nie przyspieszy, mogą być potrzebne nowe obniżki stóp procentowych lub zakupy aktywów.

Trump wielokrotnie krytykował politykę walutową państw, z którymi USA mają znaczący deficyt handlowy. Jego zdaniem słabsze waluty innych państw uderzają w amerykańskich pracowników i powodują, że zagraniczni partnerzy dysponują nieuczciwą przewagą.

Jeśli waluta danego kraju jest sztucznie zaniżona, jej eksport jest bardziej konkurencyjny - tłumaczy Reuters. Wyższe stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych przy niezmienionych innych czynnikach zwiększyłyby wartość dolara, czyniąc eksport z tego kraju droższym.

Trump jest krytyczny wobec ostatnich podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (Fed). Pełni ona rolę banku centralnego Stanów Zjednoczonych.

Donald Trump
fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane