Trump nie spotka się z premier Danii z powodu jej niechęci do rozmów o sprzedaży Grenlandii

opublikowano: 21-08-2019, 07:21

Coś, co początkowo wydawało się żartem, zaczęło przynosić poważne konsekwencje.

Prezydent Donald Trump ogłosił na Twitterze, że odkłada "na inny czas" spotkanie z premier Danii.

Zobacz więcej

Donald Trump

Bloomberg

- Dania, to bardzo specjalny kraj z niesamowitymi ludźmi, ale z powodu komentarza premier Mette Frederiksen, że nie jest zainteresowana dyskutowaniem ze mną kupna Grenlandii, odkładam nasze zaplanowane za dwa tygodnie spotkanie na inny czas – napisał prezydent USA na Twitterze.

Trump miał rozpocząć oficjalną państwową wizytę w Danii 2 września. Do jej złożenia zaprosiła go królowa Małgorzata II. 

Niecałe dwa tygodnie temu The Wall Street Journal napisał, powołując się na źródła z Białego Domu, że prezydent Donald Trump kilkakrotnie pytał doradców o możliwość kupna przez USA Grenlandii. Niektóre źródła gazety twierdziły, że Trump może postrzegać zakup Grenlandii jako szansę powiększenia terytorialnego USA i część swojego trwałego dziedzictwa w historii kraju. Inni anonimowi informatorzy przekonywali jednak, że to raczej żart, którym Trump chce jedynie zasygnalizować, iż jest dostatecznie potężny aby kupić cały kraj.

W ostatnią niedzielę Larry Kudlow, jeden z najważniejszych doradców ekonomicznych prezydenta Trumpa mówił, że Grenlandia jest „strategicznym miejscem”, bogatym w surowce i że „dyskusje trwają”.

- Prezydent, który trochę się zna na kupowaniu nieruchomości, chce przyjrzeć się potencjalnemu nabyciu Grenlandii – powiedział Kudlow w telewizji Fox.

Grenlandia jest autonomicznym terytorium Danii i jak podkreślały władze w Kopenhadze, nie jest na sprzedaż. Trump nie jest pierwszym pomysłodawcą kupna przez USA największej na świecie wyspy. Propozycje takiej transakcji padały w 1867 i 1946 roku. Atrakcyjność Grenlandii wynika m.in. z jej zasobności w surowce, m.in. uran i ropę, a także strategicznego położenia w miejscu gdzie dzięki ociepleniu klimatu mogą powstać nowe szlaki żeglugowe.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy